Mieszkanie w kamienicy – inspiracje i pomysły aranżacji

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Klasyka z duszą – takie właśnie są mieszkania w kamienicach. Dają one nieskończone możliwości pod względem aranżacji wnętrz, są niepowtarzalne i niebanalne. Doskonale sprawdzą się w nich zarówno vintage, jak i styl nowoczesny. Jak więc urządzić mieszkanie usytuowane w starej kamienicy?

Co wziąć pod uwagę?

Jeśli chcesz urządzić mieszkanie w kamienicy, jest kilka spraw, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Przede wszystkim stare budynki często charakteryzują się cienkimi ścianami, co sprawia, że montaż półek, obrazów lub większych dekoracji ściennych może być utrudniony. Dlatego też przed rozpoczęciem aranżacji warto wzmocnić ściany murem oporowym lub do wieszania cięższych przedmiotów użyć taśmy mocującej, a nie klasycznego gwoździa. Wyzwaniem aranżacyjnym może się też okazać plan rozmieszczenia pomieszczeń. Niekorzystnie przycięte boki ścian i wnęki mogą bowiem utrudnić umieszczenie mebli.

Jaki styl wybrać do mieszkania w kamienicy?

Do aranżacji mieszkania warto wybrać konkretny styl, aby wszystkie meble i dekoracje były ze sobą spójne i harmonijne. Jakie więc style dekoratorskie będą najlepsze i najefektowniejsze?

Vintage

W kamienicach świetnie sprawdzi się typowy styl vintage. Wykorzystaj parkiet, wysokie sufity i stiuk oraz wybierz odpowiednie meble, aby nadać wnętrzu duszy i charakteru. Jeśli lubisz kreatywne zajęcia, to możesz kupić meble na przykład na targu staroci i poddać je renowacji. Jeśli jednak takie zajęcia nie sprawiają Ci przyjemności, to na rynku znajdziesz również sporo nowych mebli stylizowanych na stare. Ważne jednak, żeby przy wyborze mebli unikać dosłowności i zachować dystans – nie chodzi przecież o stworzenie w mieszkaniu muzeum.

Wabi-sabi

Jest to japoński styl oparty na buddyzmie i filozofii zen, który świetnie będzie pasował do mieszkania usytuowanego w kamienicy. Bazuje on na minimalizmie i stawia wyłącznie na podstawowe elementy wyposażenia wnętrz. Ten styl stawia na jakość ponad ilością i jest prawdziwym synonimem zasady „mniej znaczy więcej”. Jeśli chcesz urządzić wnętrze w tym stylu, to koniecznie wybierz patynowane meble. Pozwoli Ci on cieszyć się wolną powierzchnią oraz wysokimi sufitami, a także da przestrzeń do myślenia i tworzenia.

Retro chic

Styl retro chic doskonale pasuje do wyposażenia wnętrza w starym stylu, ponieważ świetnie podkreśla estetykę minionych dekad. Dzięki nowoczesnym formom i jasnym barwom stanowi wyrafinowany kontrast dla klasycznego starego budownictwa. Przywodzi on na myśl amerykańskie restauracje z lat 50. Jest trochę podobny do klasycznego stylu vintage, jednak jest nieco żywszy oraz w przeciwieństwie do klasyki lubującej się w ciemnych i stonowanych barwach wykorzystuje bogatą kolorystykę. W klimat retro świetnie wpisują się też dekoracje w stylu pop-art lub stare plakaty.

Styl skandynawski

Styl ten jest obecnie bardzo popularny. Nie bez powodu, ponieważ nie sposób nie zakochać się w jego prostocie. Stawia on na minimalistyczne wzornictwo, jasne barwy i naturalne materiały. Jest to styl dość uniwersalny, ale szczególnie nada się do aranżacji mieszkania w starej kamienicy. Jest nienarzucający się i dyskretny, dlatego też wnętrze w stylu skandynawskim da Ci mnóstwo możliwości, aby zaakcentować wysokie sufity, wyszukaną sztukaterię i charakterystyczny parkiet. 

Zdjęcie główne: MART PRODUCTION/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kostka brukowa. Rodzaje i przykłady aranżacji
/
Kostka brukowa. Rodzaje i przykłady aranżacji
Planujesz wykończyć przydomową nawierzchnię kostką brukową? Dowiedz się, jakie rodzaje kostki masz do wyboru oraz zobacz przykładowe aranżacje z jej wykorzystaniem.
Trudna działka, czyli jak budować na nietypowym gruncie
/
Trudna działka, czyli jak budować na nietypowym gruncie
Zakup nietypowej działki to wyzwanie, które może się okazać bardzo atrakcyjne dla naszego portfela. Zobacz jakie możliwości daje zakup trudnej parceli i jak możesz na tym skorzystać!
Rynny dachowe z tworzywa sztucznego (PCV)
/
Rynny dachowe z tworzywa sztucznego (PCV)
Jakie rynny dachowe wybrać? Oto zalety systemów z PCV.