Artykuł sponsorowany
Spawanie metodą TIG to technologia, która stwarza wiele możliwości łączenia najróżniejszych metali, zapewniająca jednocześnie, wysoką estetykę wykończenia. To także jedna z najchętniej wybieranych metod spawania, zwłaszcza wśród początkujących ponieważ, aby uzyskać dobrej jakości spaw, wystarczy odrobina umiejętności i wprawy. W artykule podpowiadamy jak krok po kroku spawać tigiem, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Z odpowiednim sprzętem to prostsze niż się wydaje.
Na początek odrobina teorii. Spawanie tigiem, najprościej mówiąc, to metoda spawania nietopliwą elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych, takich jak argon, hel lub ich mieszanki. Jest to metoda bardzo uniwersalna, ponieważ pozwala na łączenie niemal wszystkich metalów w najróżniejszych pozycjach. Ponadto, opcja ta umożliwia spawanie cienkich blach, nawet od 0,5 mm. Charakteryzuje się wysoką jakością i czystością spoiny, a także umożliwia spawającemu, łatwą kontrolę nad tzw. jeziorkiem spawalniczym, ilością ciepła i materiału dodatkowego. Ta metoda spawania jest dość łatwa do opanowania nawet dla osób początkujących.
Chociaż trudno tu mówić o jakiś znacznych wadach, to warto wspomnieć, że metodę spawania tigiem, stosuje się głównie w przypadku spawania cienkich elementów. Charakteryzuje ją niewielka prędkość i mała wydajność, a jakość spoin zależy od umiejętności spawacza. Z czasem i przy odpowiednim sprzęcie z pewnością można dojść do perfekcji.
Spawanie tigiem ma wiele zastosowań. Dzięki tej metodzie możemy uzyskać spoinę czystej i wysokiej jakości, ponieważ podczas procesu spawania nie wytrąca się żużel, który powoduje zanieczyszczenia spoiny. Ten rodzaj spawania, najczęściej stosuje się do łączenia stali nierdzewnej i innych stali wysokostopowych oraz takich materiałów jak: miedź, tytan, aluminium czy nikiel. Najczęściej, spawanie tigiem, wykorzystywane jest w przemyśle spożywczym, chemicznym, samochodowym, a także w lotnictwie, podczas spawania rur i cienkich blach.
Niezależnie, czy spawanie odbywa się profesjonalnie czy na własne potrzeby, dobry sprzęt to podstawa. Wybór jest ogromny, w zależności od tego, w jakiej dziedzinie dana spawarka będzie pracowała. Inne kryteria będzie posiadała spawarka wykorzystywana w przemyśle na szeroką skalę, a inne używana w domowych warunkach. Spawarka, którą chcemy obsługiwać sami, powinna być przede wszystkim dedykowana do spawania stali czy aluminium. Spawarki TIG są najczęściej wybierane ze względu na łatwość obsługi. Podczas wyboru odpowiedniego sprzętu, należy zwrócić uwagę na wartość prądu, jaka będzie potrzebna do spawania i parametry materiału. Niemal każdy materiał posiada szacunkową wartość, która pozwala wstępnie określić potrzeby podczas wyboru właściwego modelu spawarki. Warto także zasięgnąć porady u profesjonalistów i znaleźć sklep, w którym przed zakupem otrzymamy niezbędne informacje i porady.
Posiadając odpowiednie urządzenie i do spawania TIG i minimalne umiejętności można, w sposób nieograniczony, łączyć różne grupy materiałów takie jak: stale stopowe i niestopowe, aluminium wraz z jego stopami, stopy magnezu, stopy niklu oraz stopy tytanu.