Spawanie tigiem krok po kroku

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Spawanie metodą TIG to technologia, która stwarza wiele możliwości łączenia najróżniejszych metali, zapewniająca jednocześnie, wysoką estetykę wykończenia. To także jedna z najchętniej wybieranych metod spawania, zwłaszcza wśród początkujących ponieważ, aby uzyskać dobrej jakości spaw, wystarczy odrobina umiejętności i wprawy. W artykule podpowiadamy jak krok po kroku spawać tigiem, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Z odpowiednim sprzętem to prostsze niż się wydaje.

Zalety spawania tigiem

Na początek odrobina teorii. Spawanie tigiem, najprościej mówiąc, to metoda spawania nietopliwą elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych, takich jak argon, hel lub ich mieszanki. Jest to metoda bardzo uniwersalna, ponieważ pozwala na łączenie niemal wszystkich metalów w najróżniejszych pozycjach. Ponadto, opcja ta umożliwia spawanie cienkich blach, nawet od 0,5 mm. Charakteryzuje się wysoką jakością i czystością spoiny, a także umożliwia spawającemu, łatwą kontrolę nad tzw. jeziorkiem spawalniczym, ilością ciepła i materiału dodatkowego. Ta metoda spawania jest dość łatwa do opanowania nawet dla osób początkujących. 

Wady spawania tigiem

Chociaż trudno tu mówić o jakiś znacznych wadach, to warto wspomnieć, że metodę spawania tigiem, stosuje się głównie w przypadku spawania cienkich elementów. Charakteryzuje ją niewielka prędkość i mała wydajność, a jakość spoin zależy od umiejętności spawacza. Z czasem i przy odpowiednim sprzęcie z pewnością można dojść do perfekcji.

Zastosowanie

Spawanie tigiem ma wiele zastosowań. Dzięki tej metodzie możemy uzyskać spoinę czystej i wysokiej jakości, ponieważ podczas procesu spawania nie wytrąca się żużel, który powoduje zanieczyszczenia spoiny. Ten rodzaj spawania, najczęściej stosuje się do łączenia stali nierdzewnej i innych stali wysokostopowych oraz takich materiałów jak: miedź, tytan, aluminium czy nikiel. Najczęściej, spawanie tigiem, wykorzystywane jest w przemyśle spożywczym, chemicznym, samochodowym, a także w lotnictwie, podczas spawania rur i cienkich blach.

spawacz spawa rury
Photo by saldahnae from Pixabay.com

Odpowiedni sprzęt to podstawa

Niezależnie, czy spawanie odbywa się profesjonalnie czy na własne potrzeby, dobry sprzęt to podstawa. Wybór jest ogromny, w zależności od tego, w jakiej dziedzinie dana spawarka będzie pracowała. Inne kryteria będzie posiadała spawarka wykorzystywana w przemyśle na szeroką skalę, a inne używana w domowych warunkach. Spawarka, którą chcemy obsługiwać sami, powinna być przede wszystkim dedykowana do spawania stali czy aluminium. Spawarki TIG są najczęściej wybierane ze względu na łatwość obsługi. Podczas wyboru odpowiedniego sprzętu, należy zwrócić uwagę na wartość prądu, jaka będzie potrzebna do spawania i parametry materiału. Niemal każdy materiał posiada szacunkową wartość, która pozwala wstępnie określić potrzeby podczas wyboru właściwego modelu spawarki. Warto także zasięgnąć porady u profesjonalistów i znaleźć sklep, w którym przed zakupem otrzymamy niezbędne informacje i porady. 

spawacz podczas pracy
Photo by 加藤 俊 from Pixabay.com

Spawanie krok po kroku

  1. Przygotowanie stanowiska. Właściwe przygotowanie to materiał, który będziemy spawać i spawarka TIG, czyli źródło prądu z układem sterowania oraz uchwyt TIG, a także gaz osłonowy i układ chłodzenia. Ponadto do tego należy dobrać topnik, zacisk oraz przewód masowy, który łączy spawany przedmiot ze źródłem prądu. Nie zapomnijmy także o środkach ochrony osobistej: osłonę twarzy i rękawice.
  1. Przygotowanie elementu. Przed rozpoczęciem pracy należy odpowiednio przygotować materiał przeznaczony do spawania. Gwarancją dobrej jakości spawu jest oczyszczenie materiału z wszelkich zanieczyszczeń typu: rdza, farba czy smar. Najszybciej wykonamy tę pracę ręcznie ścierając zabrudzenia. 
  1. Ustawienie odpowiednich parametrów. Rodzaj prądu spawania oraz jego natężenie jest zależne od średnicy elektrody, a także rodzaju i grubości spawanego materiału dlatego przed rozpoczęciem pracy powinniśmy wszystkie te elementy sprawdzić i dostosować do siebie. Warto wiedzieć, że metoda TIG dzieli się na dwie opcje, w zależności od rodzaju i biegunowości prądu do spawania. Najczęściej stosowana jest ujemna biegunowość.
  1. Spawanie. Włączamy urządzenie a następnie pocieramy elektrodą o metalowe elementy spawane. W sposób “przerywany”, jedną ręką pchamy uchwyt spawalniczy, a drugą podajemy materiał spawalniczy, czyli pręt. Następnie pręt dosuwamy do jeziorka, które powstało w wyniku rozgrzania nieruchomą elektrodą, a następnie odsuwamy. Po odsunięciu pręta łuk jest przesuwany, pchany wzdłuż kierunku spawania.

Podsumowanie

Posiadając odpowiednie urządzenie i do spawania TIG i minimalne umiejętności można, w sposób nieograniczony, łączyć różne grupy materiałów takie jak: stale stopowe i niestopowe, aluminium wraz z jego stopami, stopy magnezu, stopy niklu oraz stopy tytanu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak dopasować proste konsole i toaletki do różnych stylów wnętrz – inspiracje i porady
/
Jak dopasować proste konsole i toaletki do różnych stylów wnętrz – inspiracje i porady
Odkryj inspiracje i praktyczne porady na temat dobierania konsol i toaletki do różnych stylów wnętrzarskich. Zrozum, jak te eleganckie elementy mogą ocieplić przestrzeń i dodać indywidualnego charakteru do Twojego domu.
Jak wybrać generator ciągu do domu?
/
Jak wybrać generator ciągu do domu?
Zapoznaj się z naszym przewodnikiem na temat wyboru odpowiedniego generatora ciągu do domu. Dowiesz się jakie aspekty warto rozważyć, aby zabezpieczyć swój dom podczas awarii zasilania.
Osłony na duże przeszklenia okienne
/
Osłony na duże przeszklenia okienne
Oto osłony okienne, które są dopasowane do potrzeb współczesnych klientów.