Czym ocieplić poddasze? Rozwiązanie jest tylko jedno!

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Obecnie większość osób decydujących się na budowę własnego domu, tworzy również w nim poddasze użytkowe. W końcu każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej się przyda, a tę przestrzeń można przecież bardzo komfortowo zagospodarować. Jest jednak kilka warunków. Po pierwsze, poddasze musi oferować odpowiednią wysokość. Po drugie, powinno zostać właściwie zaizolowane i to najlepiej już na etapie budowy obiektu. Czym ocieplić poddasze, aby spełniło swoją funkcję termiczną zarówno latem, jak i zimą?

Okres PRL-u w budownictwie jednorodzinnym kojarzy się wyłącznie z domami o skośnych dachach, pod którymi kryły się niczym niezagospodarowane przestrzenie, pełniące najczęściej funkcję domowej graciarni. Dział się tak z prostego powodu – zagospodarowanie wówczas takiej przestrzeni stanowiło nie lada wyzwanie nie tylko pod względem budowlanym, ale przede wszystkim technologicznym. Na szczęście dzisiejszy rynek oferuje nam materiały, które pozwalają w dość szybki i łatwy sposób zmienić rupieciarnię w przytulne i komfortowe pokoje i łazienki. Chodzi tu przede wszystkim o nowoczesne produkty termoizolacyjne, a także m.in. folie dachowe, karton-gipsy czy też solidne i szczelne okna połaciowe. To one zmieniły wizerunek współczesnych domów jednorodzinnych.

Wysokość ma znaczenie

Nie wszystkie poddasza nadają się do pełnego wykorzystania. Można zagospodarować jedynie te, które oferują wysokość co najmniej 1,9 m. Do ustawienia wszystkich niezbędnych mebli i sprzętów przy ścianach niezbędna jest powierzchnia 1,2 – 1,5 m. Formalnie, minimalna wysokość pomieszczeń użytkowych zlokalizowanych na poddaszu wynosi 2,2 m, jednak w pomieszczeniach posiadających skosy liczy się ją jako średnią, zaczynając od wartości 1,9 m.

Na ergonomię poddasza wpływa przede wszystkim prosty kształt dachu (np. dachy dwuspadowe), wysoka ścianka kolankowa (ponad 1 m), spora rozpiętość połaci dachowej (więcej niż 8 m) oraz brak słupów podtrzymujących więźbę.

Do osiągnięcia jak najlepszej izolacyjności termicznej niezbędny jest właściwy materiał termoizolacyjny. Czym ocieplić poddasze szybko i skutecznie? Dwa słowa – piana poliuretanowa!

Pianka PURIOS aplikowana jest metodą natryskową, a jedną z głównych jej zalet jest szybkość i efektywność wykonania prac izolacyjnych, a także gwarancja wypełnienia wszystkich włącznie z najmniejszymi szczelinami, i pomimo nawet bardzo skomplikowanej konstrukcji więźby dachowej.

Argumenty nie do odrzucenia

Izolację poddasza można przeprowadzić z wykorzystaniem zarówno piany zamkniętokomórkowej, jak i otwartokomórkowej. Pierwsza z nich oferuje lepszy wskaźnik izolacyjności (λ = 0,023-0,029 W/(m.K)), z kolei druga jest wyjątkowo lekka, bo waży zaledwie 10 kg/m3. Do dachów skośnych nad poddaszami stosuje się najczęściej pianę otwartokomórkową.

Piana PURIOS charakteryzuje się doskonałą przyczepnością bez względu na rodzaj materiału (drewno, beton, metal, płyta g-k itp.). Powstaje ona bezpośrednio na budowie i jest aplikowana przy użyciu specjalnego agregatu. Zaizolowanie całego poddasza tą technologią trwa od kilku do kilkunastu godzin (w zależności od powierzchni poddasza). Dla porównania układanie wełny na tej samej powierzchni trwałoby zapewne kilka dni.

Pianka poliuretanowa nie obciąża konstrukcji dachu (jest bardzo lekka). Jest również rozprężna, więc dociera we wszystkie zakamarki i dokładnie wypełnia przestrzeń. Tworzy w ten sposób bezspoinową barierę termiczną, eliminując ryzyko powstania mostków cieplnych. Pianka PURIOS jest także odporna na działanie pleśni, ale w porównaniu z wełną mineralną ma nieco gorsze właściwości ogniochronne. Czym ocieplić poddasze? Jeśli zależy Ci na czasie, skuteczności izolacji, jej trwałości i bezpieczeństwie, odpowiedź jest chyba jasna!

Źródła zdjęć: Materiały własne PURIOS (purios.com).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zakup mieszkania z licytacji komorniczej – na co należy uważać?
/
Zakup mieszkania z licytacji komorniczej – na co należy uważać?
Zakup nieruchomości z licytacji komorniczej to możliwość wejścia w posiadanie mieszkania w atrakcyjnej cenie. O czym musimy pamiętać i na co zwrócić uwagę?
Czym jest mapa zasadnicza i ile kosztuje?
/
Czym jest mapa zasadnicza i ile kosztuje?
Kliknij i zobacz niezbędne informacje o mapie zasadniczej – m.in. do czego jej potrzebujesz i kto ją wydaje.
Jak wykorzystać skanery 3D w przemyśle – praktyczne zastosowania i korzyści
/
Jak wykorzystać skanery 3D w przemyśle – praktyczne zastosowania i korzyści
Poznaj przewagę technologii 3D w przemyśle dzięki zastosowaniu skanerów 3D. Artykuł ujawnia praktyczne zastosowania i korzyści płynące z wykorzystania tej technologii w różnych sektorach.