Wybierz odpowiedni fundament do gruntu

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ławy czy stopy fundamentowe, a może fundament płytowy lub skrzyniowy? Jedno jest pewne. Wybór fundamentu zależy od parametrów gruntu, dlatego najlepiej należy zbadać podłoże, jakie mamy na działce. 

Fundament – czy jest ważny?

Fundament to najważniejszy element konstrukcyjny budynku – co do tego nie ma wątpliwości. Musi być zatem solidny i wytrzymały, by unieść ciężar domu, rozkładając go na powierzchnię gruntu. Fundament gwarantuje stabilność oraz wytrzymałość, a także równomierne osiadanie całego budynku, bez niepotrzebnych spękań.

To wszystko sprawia, że decyzja o wyborze fundamentów do gruntu musi być bardzo dobrze przemyślana. Tutaj nie ma miejsca na pomyłki. Na szali jest przecież bezpieczeństwo domowników.

Przed podjęciem decyzji trzeba określić nie tylko konstrukcję domu, ale też jakie warunki gruntowe panują na danej działce. Wówczas będzie można przejść do kolejnych kroków przy budowie domu.

Rodzaje gruntu

Wybór odpowiedniego rodzaju fundamentów jest uzależniony od rodzaju podłoża, na jakim ma stanąć budynek. Oględziny gruntu oraz badania geotechniczne pozwolą wiele dowiedzieć się na ten temat, jak chociażby sprawdzić poziom wód gruntowych (co jest szczególnie ważne w przypadku domów podpiwniczonych).

Badania te nie są narzucone przez prawo, jednak warto je wykonać z uwagi na to, że jakość gruntu wpływa na trwałość całej konstrukcji oraz jego funkcjonalność.

Wyróżniamy grunty:

  • naturalne z podziałem na drobnoziarniste, gruboziarniste i bardzo gruboziarniste z kamieniami i głazami,
  • wulkaniczne,
  • organiczne z torfem czy humusem,
  • nasypowe, czyli po prostu stworzone przez człowieka.

Rodzaje fundamentów

Posiadając wiedzę o rodzaju i parametrów gruntu, jaki występuje na danej działce, poziomie wody gruntowej czy głębokości posadowienia budynków sąsiednich, możemy wybrać odpowiedni fundament do zbudowania solidnego domu.

Pamiętajmy, że na fundamentach nie warto oszczędzać, gdyż później może to nieść opłakane skutki. Fundamenty muszą być odporne na działanie wilgoci, mrozu oraz substancji chemicznych i biologicznych.

Dodatkowo, jeśli chcemy wybudować dom z piwnicą, wówczas najlepiej zaprojektować ją pod całym budynkiem, a nie tylko jego częścią. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko nierównomiernego osiadania ścian.

Ławy fundamentowe

Zaliczamy je do fundamentów bezpośrednich, czyli przekazujących obciążenie na grunt (zwykle nie przekraczają czterech metrów głębokości). To prosta konstrukcja najczęściej wykorzystywana w budownictwie jednorodzinnym, która też jest budżetową opcją. Tutaj w grubych pasach betonu układa się zbrojenie z prętów stalowych, poziomuje górną powierzchnię i wykonuje podmurówkę, czyli układanie bloków ściennych.

Fundament płytowy

To także fundament bezpośredni, wykonywany głównie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych lub gdy mamy słaby grunt albo nasz dom będzie miał nietypowy kształt, odbiegający od standardowego kwadratu. Jest on też usadowiony płycej niż ławy i wymaga więcej pracy, co podnosi też jego cenę.

Fundament skrzyniowy

Wykorzystywany głównie w przypadku wysokich i silnie obciążonych budynków, jak apartamentowce, galerie handlowe czy hotele. Skrzynia to konstrukcja z fundamentu płytowego oraz połączonych z nim konstrukcyjnie ścian (bądź żeber) oraz pokrywy, czyli płyty górnej. Umożliwia stworzenie użytkowej kondygnacji podziemnej.

Stopa fundamentowa

Kolejny fundament z grupy bezpośrednich, stosowany głównie do niezależnego posadowienia każdego słupa. Stopy przenoszą obciążenie ze słupów czy filarów na grunt. Mogą być one kamienne, ceglane, betonowe lub żelbetowe. Wyprowadza się z nich pręty zbrojeniowe, by następnie móc połączyć je z danym słupem czy filarem.

Fundament schodkowy

Wykonuje się go w domach częściowo podpiwniczonych. Ściany tejże piwnicy fundamentuje się na większej głębokości niż pozostałą część budynku, a część konstrukcji przypomina schodki.

>> Zobacz też: Płyta fundamentowa krok po kroku

Fundament pośredni

To fundament głęboki, w którym w przeciwieństwie do bezpośredniego, obciążenie jest przekazywane do głębiej usytuowanych warstw nośnych. Wykorzystuje się go przykładowo przy budowie filarów wiaduktów lub gdy dysponujemy gruntem słabej nośności. Raczej nie jest spotykany w budownictwie jednorodzinnym. Używa się tutaj żelbetowych pali, ścian szczelinowych albo studni. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Lampy kryształowe – rodzaje i ich wykorzystanie w różnych aranżacjach
/
Lampy kryształowe – rodzaje i ich wykorzystanie w różnych aranżacjach
Są takie lampy, od których trudno odwrócić wzrok. Z pewnością należą do nich lampy kryształowe. Występują w tak wielu rodzajach, […]
Planujesz generalną zmianę wystroju mieszkania? To Ci się przyda
/
Planujesz generalną zmianę wystroju mieszkania? To Ci się przyda
Przeczytaj, jak niewielkim kosztem odmienić aranżację mieszkania.
Jak przetrwać rozwód?
/
Jak przetrwać rozwód?
Jak przetrwać rozwód? Oto kluczowe strategie i wsparcie, które pomogą Ci przejść przez ten trudny okres i zacząć budować nowe życie.