Zakup mieszkania w celu jego wynajmowania od dawna jest jednym ze sposobów inwestowania. Takie rozwiązanie często pozwala ochronić swoje oszczędności, ale i nierzadko przynosi duże zyski. Sprawdzamy, czy opłaca się kupić kawalerkę na wynajem.
Prywatni inwestorzy zawsze chętnie decydowali się na inwestowanie w nieruchomości, aby później móc je wynajmować i czerpać z tego zyski. Trendu nie zmienił nawet kryzys pandemiczny, bowiem pewne grupy społeczne, szczególnie studenci i osoby, które nie mogą jeszcze sobie pozwolić na zakup własnego mieszkania, są wręcz zmuszone do wynajmowania. Zanim jednak kupimy kawalerkę na wynajem, upewnijmy się, czy to będzie dobra inwestycja w naszym przypadku.
Inwestowanie w zakup mieszkania przeznaczonego na wynajem zależy od kilku czynników. Na początku zastanówmy się, ile środków finansowych możemy przeznaczyć na ten cel. Być może konieczne będzie zaciągnięcie kredytu w banku? Jeśli tak, obliczmy po jakim czasie zacznie zwracać się nam taka duża inwestycja. Znaczenie ma również stan kupionej kawalerki. Niektóre mieszkania po zakupie są gotowe do zamieszkania, a więc i do wynajęcia – nie wymagają remontu i mają pełne umeblowanie. Często jednak zdarza się, że kupiona kawalerka musi zostać gruntownie wyremontowana, co wiąże się z kolejnymi sporymi wydatkami. Poza tym duże remonty trwają niekiedy wiele miesięcy, a to może odwlec rozpoczęcie wynajmowania lokalu.
Przed zakupem mieszkania na wynajem dobrze byłoby ustalić, komu będziemy chcieli je wynajmować. Najemcy mogą mieć różne potrzeby. Przykładowo studentom zależy na lokalizacji w pobliżu uczelni albo dobrych połączeniach komunikacyjnych ze wszystkimi częściami miasta. Z kolei rodziny z dziećmi zazwyczaj poszukują mieszkań w spokojnych okolicach, w których nie brakuje szkół i placów zabaw. Zatem, zanim zdecydujemy się na zakup kawalerki na wynajem, upewnijmy się, że nie tylko możemy pozwolić sobie na taką inwestycję w danym momencie, lecz także że wybrane mieszkanie będzie atrakcyjne dla wynajmujących.
Nie da się ukryć, że większe mieszkania są droższe. Zakup kawalerki, ze względu na jej niewielki metraż, może być znacznie mniejszym wydatkiem, ale równie dobrą inwestycją. Tak jak już wspomniano powyżej, pewne grupy społeczne zawsze będą chętne, aby wynajmować mieszkania, zamiast je kupować, więc taka inwestycja sama w sobie jest opłacalna. Wynajmowanie gwarantuje stały i regularny dodatkowy dochód, którym powinnyśmy przynajmniej pokryć miesięczną ratę kredytu, jeśli będziemy zmuszeni go zaciągnąć na zakup lokalu. Po jego spłaceniu nasze zyski oczywiście wzrosną, a kapitał zacznie się zwracać. Warto też zwrócić uwagę, że znalezienie chętnych najemców do kawalerki zazwyczaj zajmuje mniej czasu niż jej sprzedaż.
W zdecydowaniu o zakupie kawalerki na wynajem może pomóc nam określenie jej rentowności. Jak to zrobić? Musimy obliczyć oczekiwane roczne dochody i koszt utrzymania lokalu. Uwzględniamy wszystkie wydatki związane z utrzymaniem lokalu, czyli podatki, rachunki, opłaty do wspólnoty mieszkaniowej, wywóz śmieci, fundusz remontowy itp. Jeśli wzięliśmy kredyt na zakup mieszkania, to bierzemy pod uwagę również wysokość miesięcznej raty.
Zdjęcie główne: Ketut Subiyanto/pexels.com