Budowa domu systemem gospodarczym. Ile można zaoszczędzić?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Szacuje się, że na budowę domu systemem gospodarczym decyduje się około 50% inwestorów. W porównaniu z systemem zleconym system gospodarczy pozwala zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy. 

Przy budowie domu jednorodzinnego nie wszystkie prace wymagają zatrudniania fachowców, wiele z nich można wykonać samodzielnie. Mimo że jest to bardziej czasochłonny proces, wymagający większego zaangażowania ze strony inwestora, z racji widocznych oszczędności związanych z takim sposobem budowy decyduje się na niego znaczna część inwestorów.

Na czym polega budowa domu systemem gospodarczym?

System gospodarczy to proces budowania domu, w którym inwestor angażuje się w niektóre prace wykonawcze, samodzielnie kupuje materiały budowlane oraz sam zatrudnia wybranych fachowców. Można powiedzieć, że decydując się na budowę domu takim systemem, inwestor staje się sam dla siebie przedsiębiorcą budowlanym i głównym organizatorem budowy. Nadzoruje także cały proces. W trakcie procesu budowania domu inwestor może angażować się w wybrane prace, np. te niewymagające specjalnych kwalifikacji. Dzięki temu jest w stanie sporo zaoszczędzić na pracach, do których w innym wypadku zatrudniałby wykonawców. 

>> Zobacz też: Koszt budowy domu do 100 m2

Co więcej, sam poszukuje atrakcyjnych ofert cenowych materiałów budowlanych, porównuje oferty różnych hurtowni i producentów. Tym sposobem również jest w stanie obniżyć koszty całej inwestycji. W systemie gospodarczym inwestor sam dobiera fachowców do wykonania poszczególnych prac wymagających odpowiednich kwalifikacji, ma więc możliwość zapoznać się z ofertami różnych wykonawców i wybrać tę najkorzystniejszą dla siebie.

murowanie ściany
Photo by visoot2222 from Freepik.com

System gospodarczy – plusy i minusy

Budowa domu systemem gospodarczym pozwala wygenerować spore oszczędności, jednak wiąże się z nią znacznie dłuższy czas całego procesu. Prace budowlane w takim przypadku mogą trwać nawet kilka lat. Ponadto trzeba mieć na uwadze, że nie każdy inwestor posiada odpowiednie umiejętności pozwalające na sprawną organizację budowy oraz nadzór nad pracami poszczególnych wykonawców. Nie każdy też może zaangażować się w prace budowlane, czy tym bardziej wykonać je samodzielnie. Inwestor decydujący się na budowę domu systemem gospodarczym powinien dysponować czasem oraz pewnymi umiejętnościami pozwalającymi na sprawną organizację budowy.

Ile można zaoszczędzić, budując dom systemem gospodarczym?

W zależności od kompetencji inwestora, organizacji całego procesu budowy, ilości prac, w jakie jest w stanie się zaangażować, a także możliwości dotarcia do atrakcyjnych ofert cenowych materiałów budowlanych proces budowy domu systemem gospodarczym pozwala zaoszczędzić od 10% do nawet 20% w skali całej inwestycji. Jest to sposób bardziej czasochłonny i wymagający znacznie większego zaangażowania ze strony inwestora w porównaniu z systemem zleconym, jednak z racji korzyści finansowych około 50% domów jednorodzinnych jest obecnie budowanych systemem gospodarczym. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak uzyskać zwrot podatku z zagranicy?
/
Jak uzyskać zwrot podatku z zagranicy?
Podatki są częścią naszego życia, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jeśli podróżujesz lub pracujesz za granicą, możesz mieć […]
Działka siedliskowa. Jakie warunki trzeba spełnić, by postawić dom na takiej działce?
/
Działka siedliskowa. Jakie warunki trzeba spełnić, by postawić dom na takiej działce?
Zastanawiasz się nad zakupem działki siedliskowej? Sprawdź, czy jest to dobra inwestycja.
Domy typu stodoła – funkcjonalność i ergonomia?
/
Domy typu stodoła – funkcjonalność i ergonomia?
Intrygują Cię domy typu stodoła? Zastanawiasz się, czy taki budynek mógłby być dobrą inwestycją? Sprawdź ich wady i zalety!