Pandemia COVID-19 odcisnęła swoje piętno również na preferencjach osób wynajmujących biura. Coraz powszechniejszy staje się flex office. Czym jest ten nowatorski system wynajmu? Dla jakich firm jest to najbardziej opłacalny system?
Koncepcja flex office wywodzi się z Ameryki lat 90. Główną ideą tego rozwiązania jest połączenie elastyczności z personalizacją miejsca pracy, czyli biura dostosowane są pod konkretną firmę z uwzględnieniem jej potrzeb we współdzieleniu przestrzeni biurowej. Flex office znajduje się najczęściej w dużych centrach biznesowych lub nowoczesnych, specjalnie do tego przystosowanych biurowcach.
Flex office jest odpowiednikiem popularnego w naszym kraju coworkingu, który skierowany jest do poszczególnych firm. Ten sposób najmu biur oparty jest na ideologii współdzielenia powierzchni biurowej.
Firmy korzystające z usługi flex office można podzielić na trzy kategorie. W pierwszej z nich są te, które działają w przestrzeni coworkingu. Pracownicy tych firm wpisują się w trendy elastyczności pracy na życzenie w wielu możliwych lokalizacjach. Drugą kategorią są małe i średnie firmy zatrudniające maksymalnie do 15 pracowników. Takie przedsiębiorstwa potrzebują gotowego miejsca, w którym mogą pracować w elastyczny sposób bez długotrwałych zobowiązań, czy dużych nakładów finansowych. Ostatnią grupą są przedsiębiorstwa korporacyjne, które potrzebują dużej przestrzeni do pracy – około 50% pracowników w takich firmach nie jest zatrudnianych na stałe, dlatego potrzebne są elastyczne rozwiązania.
Flex office jest rozwiązaniem dedykowanym dla start-upów oraz małych i średnich firm, dla których tradycyjny wynajmem powierzchni biurowej nie jest na ten moment czymś opłacalnym.
Flex office zyskuje coraz większą popularność wśród rynkowych gigantów, którzy chcą podążać za trendami biznesowymi. Takie firmy oferują swoim pracownikom biura serwisowe i miejsca do coworkingu. Dzięki flex office rynkowi giganci mogą w elastyczny sposób dopasować przestrzeń biurową do ilości zatrudnianych osób np. w przypadku szybkiej zmiany wielkości zespołów.
Flex office jest formą elastycznego najmu, która dopasowuje się do indywidualnych potrzeb klienta z możliwością szybkich zmian w umowie najmu. Biura flex mają bardzo wiele zalet. Największą z nich jest możliwość szybkiego wypowiedzenia umowy najmu. Kolejnymi zaletami tego rozwiązania są szybkość w powiększaniu przestrzeni biurowej, która dostosowywana jest do wielkości zespołu, oraz pełne wyposażenie wynajmowanego biura. Wycena takiego biura jest bardzo indywidualna, ponieważ jest to wynajem krótkoterminowy.
Biura flex office mieszczą się najczęściej w wysokich biurowcach oraz kamienicach. W każdym większym mieście znajdują się firmy, które obsługują krótkoterminowy wynajem powierzchni biurowej.
Rynek wynajmu powierzchni biurowych nie jest już taki sam jak przed pandemią. Na skutek lockdownu dużo pracowników przeszło na zdalny tryb pracy, co spowodowało, że coraz więcej właścicieli powierzchni biurowych zastanawia się, jaka będzie przyszłość wynajmowanych powierzchni.
>> Zobacz też: Elastyczne przestrzenie biurowe – przeobrażenia na rynku nieruchomości
Głównym wnioskiem debaty zorganizowanej przez Mindspace dla liderów na rynku wynajmu powierzchni biurowych jest stwierdzenie, że coraz więcej klientów odchodzi od tradycyjnego wynajmu powierzchni biurowych na rzecz flexów. Rozwiązanie to pozwala na optymalizację kosztów firmowych oraz możliwość redukcji wynajmowanej powierzchni, co jest bardzo ważne w trudnych czasach pandemii.