Artykuł sponsorowany
Regularne czyszczenie odgrywa istotną rolę w ograniczaniu przenoszenia wielu chorób, w tym COVID-19. Zmniejszenie bałaganu i usunięcie trudnych do umycia przedmiotów może ułatwić ogóle czyszczenie. Zwiększ jego częstotliwość, używając standardowych środków czyszczących, takich jak detergenty i wybielacze, zwracając uwagę na wszystkie powierzchnie, ale szczególnie te, które są często dotykane, takie jak klamki drzwi, włączniki światła, powierzchnie robocze, piloty i urządzenia elektroniczne.
Niezależnie od tego, czy są to stacje diagnostyczne w gabinetach specjalistycznych, czy blat w kuchni w biurze, zawsze trzeba zadbać o prawidłową dezynfekcję.
Często dotykane powierzchnie należy przecierać co najmniej dwa razy dziennie, a jedno z nich powinno mieć miejsce na początku lub na końcu dnia roboczego. Czyszczenie powinno być częstsze w zależności od liczby osób korzystających z pomieszczenia, tego, czy wchodzą i wychodzą z pomieszczenia oraz dostępu do urządzeń do mycia i dezynfekcji rąk. Czyszczenie często dotykanych powierzchni jest szczególnie ważne w łazienkach i kuchniach komunalnych. W miejscach publicznych najlepiej sprawdzą się usługi dezynfekcji.
Podczas czyszczenia powierzchni nie jest konieczne noszenie środków ochrony indywidualnej (ŚOI) lub odzieży ponad to, co zwykle jest używane.
Przedmioty należy prać zgodnie z instrukcjami producenta. Nie ma dodatkowych wymagań dotyczących prania ponad to, co normalnie byłoby wykonywane.
Jest bardzo mało prawdopodobne, aby COVID-19 był przenoszony przez żywność. Jednak w ramach dobrej praktyki higienicznej każdy, kto ma do czynienia z żywnością, powinien często myć ręce wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund, zanim zacznie jeść lub przyrządzać jedzenie. Nie należy dzielić się naczyniami i sztućcami. Regularnie czyść często dotykane powierzchnie.
Często dużo osób znajduje się w pomieszczeniach, takich jak biura do wynajęcia Warszawa, jako stolica, jest przykładem, gdzie w szczególności znajduje się dużo osób, zatrudnionych właśnie w biurach. Dlatego też rygor sanitarny powinien być tutaj zwiększony.
Przedsiębiorstwa sektora spożywczego powinny nadal przestrzegać wytycznych dotyczących dobrych praktyk higienicznych w przygotowywaniu żywności, procesach analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli oraz praktykach zapobiegawczych.
Regularnie czyść często dotykane powierzchnie. Upewnij się, że dostępne są odpowiednie urządzenia do mycia rąk, w tym bieżąca woda, mydło w płynie i ręczniki papierowe lub suszarki do rąk. Jeśli używane są ręczniki, powinny być one przeznaczone do indywidualnego użytku i wyprane zgodnie z instrukcją prania.
Odpadów nie trzeba segregować, chyba że osoba w danym miejscu wykazuje objawy lub wyniki testu na obecność COVID-19. Rutynowe odpady należy usuwać w normalny sposób, umieszczając wszystkie zużyte ściereczki lub chusteczki w koszach na śmieci. Nie musisz wkładać ich do dodatkowej torby ani przechowywać przez jakiś czas przed wyrzuceniem.
Miejsca publiczne, przez które przeszła osoba z objawami i spędzała minimalny czas, ale które nie są w widoczny sposób zanieczyszczone płynami ustrojowymi, takie jak korytarze, można dokładnie wyczyścić w normalny sposób.
Wszystkie powierzchnie, z którymi styka się osoba objawowa, powinny zostać wyczyszczone i zdezynfekowane, w tym wszystkie potencjalnie zanieczyszczone i często dotykane obszary, takie jak łazienki, klamki, telefony, poręcze w korytarzach i klatkach schodowych.
Do czyszczenia wszystkich twardych powierzchni, podłóg, krzeseł, klamek drzwi i armatury sanitarnej używaj jednorazowych ściereczek lub rolki papieru i jednorazowych końcówek mopa. Unikaj mieszania środków czyszczących, ponieważ może to powodować tworzenie toksycznych oparów. Podczas czyszczenia należy unikać rozpryskiwania.
Wszelkie użyte ściereczki i nasadki do mopa należy wyrzucić i włożyć do worków na śmieci.
Jeśli przedmioty nie mogą być wyczyszczone detergentami lub wyprane, na przykład meble tapicerowane i materace, należy zastosować czyszczenie parą.