Co przyda się do budowy prywatnego parkingu firmowego?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Miejsce parkingowe, w przypadku firm usługowych, to bardzo ważna rzecz, zwłaszcza jeśli obsługa klienta odbywa się w lokalu. Wielu inwestorów, rezygnuje z ofert w świetnej lokalizacji jednak bez miejsc postojowych dla klientów. Co innego w przypadku, jeśli przy danym lokalu użytkowym istnieje możliwość stworzenia miejsca parkingowego. 

Lokal z parkingiem podnosi jakość usług

Zainteresowanie lokalem użytkowym, z miejscem do parkowania, jest zdecydowanie większe wśród inwestorów. Jeśli firmom obsługującym swoich klientów w lokalu, zależy na jakości świadczonych usług, powinni także zagwarantować im miejsce postojowe. Nie każdy lokal dysponuje parkingiem, ale jeśli w pobliżu znajduje się teren z przeznaczeniem do parkowania, który inwestor mógłby zakupić lub wynająć wraz z lokalem to już połowa sukcesu. Pozostaje jedynie zagospodarowanie terenu pod parking. Tu z pomocą techniczną przychodzi sklep drogowy z urządzeniami bezpieczeństwa drogowego, który oferuje nie tylko kompleksową ofertę w postaci dostarczenia samych produktów i niezbędnych do nich materiałów montażowych najwyższej jakości, ale także profesjonalne usługi związane z projektowaniem, montażem, realizacją oznakowania i zabezpieczenia ruchu. 

barierki parkingowe
Photo by navintar from: Freepik.com

Właściwa organizacja parkingu

W celu odpowiedniej organizacji miejsc postojowych, warto zadbać o odpowiednie oznaczenia parkingu tak, aby pracownicy i klienci parkowali samochody we właściwym miejscu. W tym przypadku doskonale sprawdzą się słupki uchylne, które dadzą jasny komunikat klientom, że w tym miejscu parkują użytkownicy stali. Ponadto słupki elastyczne poprawią nawigację na parkingu. Dzięki nim można  w prosty i bezpieczny sposób  wydzielić pobocza, miejsca parkingowe, a także strefy wyłączone z parkowania, zmniejszając tym samym ryzyko uszkodzenia aut, jak i samych słupków. Parking z wyjazdem bezpośrednio na ulicę warto wyposażyć w lustro drogowe, które zapewni bezpieczeństwo przy wyjeździe z parkingu wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. 

listwy zabezpieczające na parkingu
Photo by evening_tao from: Freepik.com

Jak zabezpieczyć parking firmowy?

Warto także pomyśleć o zabezpieczeniu parkingu przed niepowołanymi osobami, które nie chcą skorzystać z naszych usług a jedynie zaparkować auto. Do najprostszych i do najpopularniejszych zabezpieczeń należą blokady parkingowe, które doskonale ochronią miejsce postojowe przed jego zdjęciem. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się blokady trójramienne oraz tzw. motylkowe. Ważne jest, aby akcesoria zabezpieczające były trwałe i solidne. Tego typu zabezpieczenia oferuje https://www.sparta.com.pl. Ich blokady charakteryzują się solidną konstrukcją, która uniemożliwia jakikolwiek ruch w poszczególne strony i doskonale zabezpieczają przed nieuprawnionym zajęciem miejsca parkingowego. 

zabezpieczenia uchylna na parkingu
Photo by user11849519, from: Freepik.com

Parking z pozwoleniem na budowę czy bez?

Jeśli przed budynkiem usługowym, w którym prowadzona jest działalność, inwestor chciałby wygospodarować miejsce parkingowe dla samochodów osobowych swoich klientów, powinien sprawdzić w wydziale architektury czy taka inwestycja będzie wymagała uzyskania pozwolenia na budowę.  Zgodnie z prawem budowlanym, zagospodarowując działkę właściciel inwestycji, powinien zaplanować stanowiska postojowe dla samochodów użytkowników stałych, czyli pracowników oraz tymczasowych, czyli klientów. Należy pamiętać o tym, aby w zagospodarowaniu parkingu uwzględnić także miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. Pozwolenie na budowę parkingu firmowego nie jest konieczne, jeśli liczba miejsc postojowych wynosi poniżej 10 stanowisk. Tego typu budowy nie należy zgłaszać organowi administracji architektoniczno-budowlanej. W przypadku budowy parkingu, na więcej niż 10 stanowisk postojowych, zgoda na budowę będzie konieczna. 

>> Przeczytaj także: Odśnieżanie dachów. Kto za to odpowiada?

Wymagania techniczne

Planując budowę parkingu pod lokalem usługowym należy wziąć pod uwagę określone wymogi techniczne takie jak odległości, w jakich mogą być sytuowane miejsca postojowe oraz ich minimalne wymiary. Stanowiska postojowe dla samochodów osobowych powinny mieć szerokość co najmniej 2,5 m i długość 5 m. Z kolei dla samochodów użytkowanych przez osoby niepełnosprawne szerokość stanowiska powinna wynosić co najmniej 3,6 m i długość 5 m. Przepisy mówią także o koniecznych wymaganiach względem nawierzchni. Miejsca parkingowe oraz dojazdy manewrowe dla samochodów osobowych muszą mieć nawierzchnię utwardzoną oraz odpowiedni spadek zapewniający spływ wody. 

oznaczenia na parkingu miejsca dla niepłenosprawnych
Photo by jannoon028, from: Freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czym jest SOKA-BAU w Niemczech? 
/
Czym jest SOKA-BAU w Niemczech? 
W tym artykule dowiesz się więcej na temat SOKA-BAU i jakie korzyści może ona przynieść pracownikom w Niemczech.
Rusztowania — Wszystko, co musisz wiedzieć o ich typach i zastosowaniach
/
Rusztowania — Wszystko, co musisz wiedzieć o ich typach i zastosowaniach
Planujesz remont domu lub pracę na wysokościach? Poznaj typy rusztowań i dopasuj to wszechstronne i bezpieczne rozwiązanie.
Zalety, jakimi cechuje się dobre łóżko tapicerowane
/
Zalety, jakimi cechuje się dobre łóżko tapicerowane
Sprawdź, co warto mieć na uwadze, by podjąć ostateczną decyzję dotyczącą dobrego łóżka tapicerowanego.