Kredyt gotówkowy jest bardzo popularną formą finansowania. Często trudno jest wybrać najlepszą dostępną ofertę. Czym należy się kierować, wybierając kredyt gotówkowy?
Kredyt to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Najczęściej udzielany jest na dowolny cel konsumpcyjny. Można go otrzymać po złożeniu wniosku i otrzymaniu pozytywnej decyzji z banku.
Banki oferują dwa rodzaje kredytów gotówkowych, czyli dla osób prywatnych i przedsiębiorców (kredyty inwestycyjne). Osoby prywatne najczęściej zaciągają kredyty konsumpcyjne, czyli na zakup jakiegoś dobra, na które nie mają wystarczających oszczędności.
Całkowity koszt kredytu zależny jest od jego wysokości oraz okresu kredytowania – im wyższy kredyt z dłuższym okresem kredytowania, tym wyższe są koszty. Głównymi kosztami każdego kredytu jest RRSO, prowizja i ubezpieczenie kredytu. Dwa ostatnie czynniki są zależne od aktualnej oferty banku.
Dodatkowe koszty kredytu zawarte są najczęściej w tabeli opłat i prowizji otrzymanej do umowy kredytowej. Są to przede wszystkim:
Wielu konsumentów kieruje się tylko wysokością miesięcznej raty. Jest to błąd. Wybierając ofertę kredytu gotówkowego warto wziąć pod uwagę całkowitą kwotę do spłaty, w której zawarty jest koszt kredytu, RRSO oraz wysokość prowizji.
Wydaje się, że wysokość zaciąganego kredytu powinna być równa cenie towaru, który ma zostać za niego zakupiony. Jednak nie jest to do końca dobre myślenie – im większy kredyt, tym większe koszty, dlatego warto wziąć tylko tyle, ile faktycznie potrzebujesz. Miesięczna rata kredytu nie może przekroczyć wysokości oszczędności, które mógłbyś odłożyć co miesiąc.
Jeśli masz oszczędności i chcesz zaciągnąć kredyt, to od jego wysokości odejmij wysokość oszczędności i tą różnicę sfinansuj kredytem.
Kredyt gotówkowy zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim udzielany jest tylko do kwoty 255 500 zł.
Nie należy zaciągać kredytu, jeśli:
>> Zobacz też: Czy opłaca się przewalutować kredyty we frankach?
Aby konsument mógł otrzymać kredyt, musi mieć dobrą historię w BIK oraz zdolność kredytowa, czyli zdolność do spłaty długu. Bank, obliczając zdolność kredytową konsumenta, bierze pod uwagę stabilność zatrudnienia, wysokość zarobków i liczbę osób na utrzymaniu.