Budowa lub zakup wymarzonego domu to połowa sukcesu. Nieruchomość należy jeszcze wykończyć i wyposażyć. Jaki kredyt na wykończenie domu wybrać, aby był on najlepszym rozwiązaniem?
Ceny materiałów budowlanych wzrosły, co dla wielu osób kupujących dom na kredyt może być niemiłym zaskoczeniem. Zwłaszcza jeśli w kalkulacji kredytu hipotecznego nie założyli rosnących cen materiałów budowlanych. Szacuje się, że wykończenie domu o powierzchni 100 m2 w średnim standardzie to koszt około 85 tys. zł. Aby poznać faktyczną cenę wykończenia domu, należy sporządzić wstępny kosztorys. Dzięki temu można określić potrzebną brakującą kwotę.
Wykończenie domu można sfinansować za pomocą: kredytu hipotecznego, pożyczki hipotecznej lub kredytu gotówkowego. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.
Kredyt hipoteczny jest obecnie najkorzystniejszą opcją sfinansowania wykończenia domu. Niestety nie każdy może go otrzymać. Aby wnioskować o kredyt hipoteczny, nieruchomość musi być w stanie surowym zamkniętym, czyli musi mieć okna, drzwi i pokrycie dachowe. Głównymi zaletami tego rozwiązania są: wysoka maksymalna kwota kredytu, niski koszt (wysokość oprocentowania wynosi 2–4% w skali roku) oraz długi okres spłaty.
Zaciągnięcie kredytu hipotecznego na wykończenie domu ma jednak szereg wad. Główną jest to, że za jego pomocą mogą zostać sfinansowane tylko elementy trwałe w domu m.in. wszystkie instalacje. Kolejną wadą jest to, że inwestor musi przedstawić w banku rozliczenie wydanych na ten cel środków. Ostatnią wadą kredytu hipotecznego jest konieczność posiadania wkładu własnego oraz dość długi czas oczekiwania na decyzję kredytową.
Pożyczka hipoteczna na wykończenie domu jest bardzo podobnym produktem do kredytu hipotecznego. Główną różnicą między nimi jest to, że pożyczkę hipoteczną można wykorzystać na dowolny cel, np. zakup zabudowy kuchni lub paneli podłogowych. Niestety jest ona wyżej oprocentowana – około 5% w skali roku. Otrzymanie pożyczki hipotecznej wiąże się z takimi samymi formalnościami jak przy kredycie hipotecznym.
Kredyt gotówkowy na wykończenie domu jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel określony w umowie kredytowej. Maksymalna kwota kredytu to 200 tys. zł na okres 10 lat. Kredyt gotówkowy jest najwyżej oprocentowany – 10% w skali roku. Inwestor, który stara się o kredyt gotówkowy w banku, powinien przedstawić m.in. zaświadczenie od pracodawcy oraz kosztorys prac.
>> Zobacz też: Co musisz wiedzieć przed wzięciem kredytu hipotecznego?
Pod względem finansowym na pewno najkorzystniejszy będzie kredyt hipotetyczny – oprocentowanie 2–4% w skali roku, natomiast aktualne oprocentowanie kredytów gotówkowych to 6,8–7,2% w skali roku. Pod względem ilości formalności najlepszy będzie kredyt gotówkowy – można go uzyskać już w kilka dni. Aby ubiegać się o jakikolwiek kredyt, należy mieć zdolność kredytową oraz stabilne źródło dochodu.