Adaptacja zabytkowych kamienic na biura

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz zaadaptować zabytkową kamienicę pod lokal? Zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Eksperci podkreślają, że taka inwestycja ma swoje zalety. 

Wymagania prawne

Jeśli chcesz zaadaptować zabytkową kamienicę pod lokal, instytucję kulturalną lub cel niemieszkalny, musisz zmierzyć się z większą liczbą zagadnień, niż kupując nieruchomość niebędącą zabytkiem.

Jeśli jednak marzysz o niepowtarzalnym lokalu w doskonałej lokalizacji, przejrzyj oferty kamienic. Chcesz kupić zabytek? W takim razie zapoznaj się z ustawą z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Opisuje m.in. warunki zabudowy i zagospodarowania tego typu obiektów. Oprócz tego poszukaj stosownych przepisów w ustawie o gospodarce nieruchomościami i w prawie budowlanym.

kamienice w mieście
Photo by Tomasz Mikołajczyk from Pixabay.com

Zanim kupisz nieruchomość, sprawdź jej stan prawny. Szczególną uwagę zwróć na planowane zagospodarowanie i warunki zabudowy. Pamiętaj, że musisz też zdobyć pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków. Będąc właścicielem zabytkowej kamienicy, musisz utrzymywać ją w należytym stanie. Jeżeli chcesz zmienić sposób użytkowania budynku, sprawdź, czy możesz to zrobić. W tym celu zapoznaj się z przepisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli go nie ma, złóż wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Oprócz tego potrzebujesz zgody konserwatora zabytków na taką zmianę.

Adaptacja kamienicy: niezbędna dokumentacja

Jeśli chcesz zaadaptować zabytkową kamienicę pod lokale, potrzebujesz dodatkowych dokumentów. Najprawdopodobniej przeprowadzone zostaną skrupulatne badania nieruchomości. W ten sposób będziesz mógł udokumentować jej stan. 

Jeżeli planujesz jakieś zmiany, dołącz program uzgodniony z konserwatorem zabytków. Pamiętaj, że w dokumentach należy ująć zakres i sposób prowadzenia prac, a także planowane materiały i technologie. 

Jeśli kamienica nie spełnia wymogów wynikających z obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych, z pomocą przychodzi art. 9 ustawy Prawo budowlane. Musisz się jednak liczyć z tym, że właściwy minister upoważnia organ administracyjno-techniczny na odstępstwo, a to znacznie wydłuża całą inwestycję. Potrzebujesz również szeregu pozwoleń konserwatorskich, m.in. na realizację robót w otoczeniu kamienicy. 

Pamiętaj, aby złożyć wniosek o prowadzenie robót budowlanych przy zabytku. Zrób to, zanim rozpoczniesz jakiekolwiek prace. Musisz go wystosować jako osoba fizyczna lub jednostka organizacyjna posiadająca tytuł prawny do zabytkowej kamienicy. Wspomnianą usługę możesz zrealizować w wojewódzkim urzędzie ochrony zabytków. 

W jakim stylu zaprojektować biuro?

Niesłabnącą popularnością cieszy się styl eklektyczny. Sprawdzi się doskonale w zaadaptowanym biurze. Wspaniale podkreśli Twoją kreatywną, artystyczną naturę. Możesz tutaj swobodnie mieszać rzeczy z różnych stylów. Przedwojenny design idealnie łączy się ze skandynawskimi, minimalistycznymi akcentami. W surowym wnętrzu świetnie prezentują się romantyczne dekoracje. Decydując się na taki styl, pokażesz klientom, że nie boisz się odważnych, nieszablonowych rozwiązań.

Jak urządzić wnętrze w stylu loftowym?

Jeśli urządzasz biuro w zabytkowej kamienicy, zwróć też uwagę na styl loftowy (industrialny). Pomyśl o rozległym, wielopiętrowym lobby z przyjemnym, wygodnym open space’em. Te otwarte przestrzenie wspaniale kontrastują z prywatnymi strefami spotkań i biurami wyposażonymi w przezroczyste lub półprzezroczyste szklane panele. Panuje w nich atmosfera zachęcająca do współpracy. Pobudza wyobraźnię i motywuje do działania. Jeśli wnętrze ma wysoki sufit, zamontuj dachówki przezroczyste, tzw. świetliki. Zrezygnuj natomiast z opraw fluorescencyjnych. 

>> Zobacz też: Mieszkanie w starej fabryce – ile trzeba zapłacić za metr?

Materiały z epoki przemysłowej – takie jak ceglane ściany, odsłonięte belki drewniane i krokwie – świetnie komponują się z metalowymi drzwiami. Jeśli chodzi o podłogę, najlepiej prezentuje się tutaj drewniana lub betonowa o naturalnym wykończeniu. Wspaniale podkreśli wyjątkowy charakter wnętrza. Zastanawiasz się, jakie meble wybrać? Zdecyduj się na wytrzymałe, metalowe szafki i biurka wykonane ze stali nierdzewnej. Następnie pokryj je ochronną bezbarwną powłoką.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Płytki heksagonalne do kuchni i łazienki. Co warto wiedzieć?
/
Płytki heksagonalne do kuchni i łazienki. Co warto wiedzieć?
Dowiedz się więcej na temat płytek heksagonalnych do kuchni i łazienki. Najważniejsze informacje u nas!
Ocieplenia ścian od wewnątrz
/
Ocieplenia ścian od wewnątrz
Jeśli chcesz ocieplić dom, nie zasłaniając jednocześnie efektownej elewacji, pomyśl o dociepleniu go od wewnątrz.
Wynajem sprzętu budowlanego – dobra inwestycja czy strata pieniędzy?
/
Wynajem sprzętu budowlanego – dobra inwestycja czy strata pieniędzy?
Zagęszczarki do gruntu, koparko-ładowarki, narzędzia do techniki pomiarowej, urządzenia służące wsparciem podczas prac brukarskich - te oraz wiele innych maszyn na co dzień użytkowane są do wykonania prac budowlanych.