Leasing nieruchomości – co to jest i na czym polega?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W czasie zwiększających się kosztów kredytów hipotecznych kredytobiorcy szukają sposobów na obniżenie rat. Jedną z opcji jest leasing nieruchomości – dowiedz się, czy jest on korzystny dla przedsiębiorców.

Na czym polega leasing nieruchomości?

Poza przedmiotem umowy leasing nieruchomości nie różni się w swojej istocie od leasingu np. samochodu. Leasing to umowa między dwiema stronami, w której jedna z nich deklaruje udostępnienie nabytego przedmiotu drugiej (leasingobiorcy). Udostępnienie następuje za określoną opłatą i na z góry ustalony czas. Czym leasing różni się od kredytu? Podstawowa różnica jest taka, że leasingobiorca ubiega się o prawo do użytkowania przedmiotu umowy, a nie o środki finansowe na jego zakup. W czasie trwania umowy leasingobiorca korzysta z przedmiotu umowy, ale też spłaca go i po zakończeniu umowy może stać się jego właścicielem.

Co może być przedmiotem umowy leasingowej? Zgodnie z przepisami umowa leasingowa może dotyczyć tych przedmiotów materialnych, które można zaliczyć do środków trwałych objętych amortyzacją. Wśród nich znajdują się między innymi nieruchomości.

Czy leasing nieruchomości jest opłacalny?

Leasing to dobre rozwiązanie dla właścicieli małych i średnich firm. Takie przedsiębiorstwa nie posiadają zazwyczaj wysokiej zdolności kredytowej ani tym bardziej wolnego dużego kapitału. Dzięki leasingowi, zamiast wydawać dużą kwotę na nieruchomość czy samochód, można płacić comiesięczne raty. Przedsiębiorca nie wydaje więc jednorazowo sporej kwoty, może ją rozsądnie inwestować w rozwój firmy. Warto jednak pamiętać, że leasingobiorca ponosi koszty:

  • płaci co miesiąc kwotę, na którą składa się między innymi marża firmy leasingowej,
  • na koniec umowy ma możliwość odkupienia leasingowanego przedmiotu za kwotę ustaloną przez strony na etapie podpisywania umowy. 

Czy leasing nieruchomości jest popularny?

Leasing nieruchomości nie jest popularnym rozwiązaniem. Z pewnością wynika to z faktu, że firma leasingowa musi zainwestować spore środki. Umowa leasingu nieruchomości jest zazwyczaj bardzo długa (standardem jest 10–15 lat), zatem koszty obsługi są wysokie, a zwrot z inwestycji mocno odłożony w czasie. Dodatkowo leasingodawcy są świadomi, że na tego typu umowę decydują się najczęściej młode firmy, których nie stać na zakup własnego lokum. Istnieje zatem ryzyko, że firma nie przetrwa do końca trwania umowy. Wówczas firma leasingowa może sprzedać nieruchomość, jednak to dodatkowy kłopot i brak gwarancji zwrotu poniesionych kosztów. Z tego powodu firmy leasingowe starają się zabezpieczyć umowy leasingu nieruchomości tak, by być pewnym swojego zarobku. W efekcie wymagania, które stawiają wobec leasingobiorców, są bardzo restrykcyjne i spełniają je jedynie stabilne firmy z doświadczeniem w swojej branży.

Czy warto ubiegać się o leasing nieruchomości?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Sytuacja każdego przedsiębiorcy jest inna i na etapie planowania lokum powinien on sprawdzić i ocenić opłacalność każdej z możliwych opcji – warto porównać bilans zysków i strat w przypadku zakupu nieruchomości na kredyt, wynajmu, leasingu i zakupu za gotówkę (o ile taką dysponuje). Tylko po porównaniu wszystkich dostępnych możliwości będzie w stanie wybrać tą, która jest najkorzystniejsza dla jego firmy.

Zdj. główne: Sangga Rima Roman Selia/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Do czego służą sprężarki?
/
Do czego służą sprężarki?
Jak maszyny pozwalające na zwiększenie ciśnienia danego gazu lub wymuszenia jego obiegu mogą nam się przydać w codziennym życiu? Odpowiedzi na te pytania poznasz w dalszej części artykułu.
Czy warto zainwestować w systemy inteligentnego domu?
/
Czy warto zainwestować w systemy inteligentnego domu?
Rozważasz inwestycję w system inteligentnego domu? Dowiedz się wszystkiego o korzyściach i potencjalnych wyzwaniach związanych z tą nowoczesną technologią.
Nowy hotel powstanie przy lotnisku w Krakowie
/
Nowy hotel powstanie przy lotnisku w Krakowie
Louvre Hotels Group inwestuje w Polsce. Przeczytaj o najnowszej inwestycji tej międzynarodowej grupy kapitałowej.