Lokale usługowe od dewelopera – co trzeba wiedzieć?

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Chociaż deweloperzy zajmują się przede wszystkim sprzedażą mieszkań, coraz częściej oferują też lokale użytkowe. Zazwyczaj usytuowane są na parterze. 

Klienci nie chcą kupować mieszkań na niższych kondygnacjach. Obawiają się hałasu i niższego poziomu bezpieczeństwa. Pomimo proponowanych rabatów niewielu nabywców skusi się na mieszkanie na parterze. Deweloperzy zauważyli ten problem i zaczęli przekształcać lokale na użytkowe. Chcesz kupić lokal usługowy? Sprawdź, na co warto zwrócić szczególną uwagę!

Atrakcyjna lokalizacja

Szukając lokalu od dewelopera, zwracaj uwagę nie tylko na lokalizację, lecz także powierzchnię i wystrój. Zastanów się, czy pomieszczenie pasuje do specyfiki Twojej branży.

Bez względu na to, czy chcesz kupić lokal pod wynajem, czy do własnych potrzeb, warto poświęcić trochę czasu na znalezienie wymarzonej oferty. Zanim przystąpisz do poszukiwań, wyznacz cele i przygotuj plan działania. Zastanów się, czy szukasz lokalu pod sklep, gabinet kosmetyczny, czy biuro. Następnie odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań: 

  • Jaką powierzchnię powinien mieć cały lokal? 
  • Jaki układ pomieszczeń sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku? 
  • Jaki sprzęt musi znaleźć się w środku? 
  • Jakie warunki powinien spełniać wymarzony lokal? 
kobieta rozmawiająca z mężczyzną w biurze
Photo by wavebreakmedia_micro, form Freepik.com

Jeżeli zamierzasz przyciągnąć dużą liczbę przechodniów, poszukaj lokalu znajdującego się w centrum miasta. A może szukasz miejsce na eleganckie biuro? W takim razie zdecyduj się na nieruchomość na kameralnym osiedlu. Upewnij się, że Twoi klienci mogą skorzystać z miejsc parkingowych. 

Inwestycja w lokal użytkowy

Zakup lokalu możesz potraktować jako inwestycję. Pieniądze, które musiałbyś wydać na wynajem, możesz przeznaczyć na spłatę kredytu. Pamiętaj, by poszukać nieruchomości w dobrej lokalizacji. Dzięki temu zwiększasz szansę na wynajem lub sprzedaż z zyskiem. Zanim jednak kupisz lokal komercyjny, zastanów się, skąd pozyskasz środki na ten cel. Jeśli zamierzasz wziąć kredyt, rozważ, czy poradzisz sobie z takim obciążeniem. Szukając lokalu użytkowego, sprawdzaj, w jaki sposób skomunikowany jest z resztą miasta. Jeżeli w pobliżu znajduje się przystanek autobusowy lub tramwajowy albo stacja kolejowa, możesz liczyć na większą liczbę klientów.

Przy zakupie nieruchomości komercyjnej musisz doliczyć podatek VAT. Sprawdź wcześniej, czy możesz domagać się jego zwrotu z urzędu skarbowego. 

Dlaczego warto szukać nieruchomości od dewelopera?

Zakup lokalu od dewelopera ma wiele zalet. Przede wszystkim nie musisz się martwić, że pojawią się roszczenia byłych właścicieli. Nie będziesz miał też problemów z nieprawidłowościami w księdze wieczystej, czy zasiedzeniem nieruchomości. Otrzymujesz lokal dopiero co oddany do użytku. W związku z tym nie wymaga już remontu, a Ty możesz zaoszczędzić sporo czasu. 

Współpraca z deweloperem ma jeszcze jedną ważną zaletę. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, znajdziesz lokal w atrakcyjnej lokalizacji, na przykład na nowym osiedlu. Pomyśl o tym szczególnie wtedy, gdy szukasz pomieszczenia na sklep, gabinet kosmetyczny lub fryzjerski. 

Zakup lokalu komercyjnego możesz też potraktować jako świetną inwestycję. Jeśli chcesz, wynajmij go innym przedsiębiorcom. Pieniądze za wynajem możesz potraktować jako cenne źródło stabilnego dochodu. Co ważne, jeśli kupujesz nieruchomość na siedzibę firmy, nie musisz już płacić czynszu. Zanim zaczniesz szukać lokalu, upewnij się, że taka inwestycja naprawdę Ci się opłaca. Oszacuj, na jaki zysk możesz liczyć. 

Umowa przedwstępna i deweloperska

Kiedy znajdziesz już idealny lokal, możesz przystąpić do podpisania umowy. Wyróżniamy tutaj dwa dokumenty: umowę przedwstępną i deweloperską. Chociaż wiele osób używa tych nazw zamiennie, istnieją między nimi istotne różnice. Umowę przedwstępną zawiera się wtedy, gdy lokal został już oddany do użytku, a w najbliższym czasie nastąpi podpisanie dokumentu przeniesienia praw własności. Z kolei umowę deweloperską podpisuje się wówczas, gdy inwestycja jeszcze się nie zakończyła. Warto tutaj podkreślić, że umowa z deweloperem podpisywana jest w obecności notariusza. Nakłada na dewelopera obowiązek dokończenia inwestycji. Elementy, które muszą się znaleźć w takiej umowie, są ściśle określone w ustawie. Jeśli któregoś z nich zabraknie, dokument nie jest wiążący. Warto również pamiętać, że obie strony mogą umieścić dodatkowe zapisy i ustalenia. W umowie deweloperskiej muszą się znaleźć informacje związane z parametrami lokalu. Chodzi tutaj przede wszystkim o metraż, ilość pomieszczeń, stan techniczny i standard wykończenia. Wspomniany dokument chroni interesy nabywcy.

pracownicy w biurze
Photo by pressfoto, from Freepik.com

Z kolei umowa przedwstępna zobowiązuje zarówno klienta, jak i dewelopera do zawarcia umowy przyrzeczenia. Określa się w niej kluczowe postanowienia dokumentu docelowego. Wszystkie zapisy muszą być zgodne z kodeksem cywilnym, w przeciwnym razie będą nieważne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dotacja na wymianę azbestu. Kto i na ile może liczyć?
/
Dotacja na wymianę azbestu. Kto i na ile może liczyć?
Azbest to trwały materiał składający się z chemicznych minerałów włóknistych. Aby usunąć go z naszych dachów czy rur kanalizacyjnych, możemy skorzystać z dofinansowania NFOŚiGW.
Działka inwestycyjna. Co warto wiedzieć przed zakupem?
/
Działka inwestycyjna. Co warto wiedzieć przed zakupem?
Myślisz o zakupie działki inwestycyjnej? Sprawdź, jakie nieruchomości możesz na niej postawić i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.
O czym pamiętać, odbierając mieszkanie od dewelopera?
/
O czym pamiętać, odbierając mieszkanie od dewelopera?
O czym musimy pamiętać, gdy odbieramy mieszkanie od dewelopera? Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas odbioru lokalu.