Działka inwestycyjna. Co warto wiedzieć przed zakupem?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zakup działki inwestycyjnej musi być dobrze przemyślany. Liczą się zarówno jej stan i wielkość, jak i lokalizacja. Dowiedz się, jak wybrać taką, która rzeczywiście przyniesie zysk.

Czym jest działka inwestycyjna?

Jest to nieruchomość gruntowa, która według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać wykorzystana wyłącznie w ramach działalności inwestycyjnej i przemysłowej. Prawo zezwala więc na wybudowanie w danym miejscu fabryki, magazynu, zakładu produkcyjnego lub przetwórczego. Mogą na nim stanąć również bazy transportowe, biurowce i składy towarów, ale już nie budynki mieszkalne. Działki inwestycyjne są więc przeznaczone na taką zabudowę, której usługi byłyby mniej lub bardziej uciążliwe dla okolicznych mieszkańców. Z tego powodu powinny być usytuowane na obrzeżach miast, z dala od centrum i możliwie daleko od budynków mieszkalnych. Do wyjątków należą biurowce – im bliżej głównej części miasta znajduje się działka pod nie, tym jest atrakcyjniejsza i osiąga wyższą cenę. Takie działki interesują szczególnie deweloperów zarządzających nieruchomościami o charakterze usługowym i przemysłowym. Działki inwestycyjne najczęściej są kupowane, można je jednak również dzierżawić.

Jakie kryteria musi spełniać działka?

Niezależnie od zapewnień sprzedawcy należy sprawdzić w Urzędzie Gminy, do którego przynależy działka, czy faktycznie jest ona inwestycyjna. To informacja publiczna i nie powinno być problemu z jej uzyskaniem. Ważne jest również to, czy w pobliżu znajduje się ważny węzeł komunikacyjny oraz jaki jest dojazd do drogi publicznej – już po zakupie droga gminna może się okazać… drogą prywatną. Najrozsądniejsze byłoby zatem zatrudnienie rzeczoznawcy lub pośrednika nieruchomości, który w imieniu zainteresowanego dokładnie zapozna się z pełną dokumentacją. Rzeczoznawca obejrzy również samą działkę i wyceni, czy jest warta proponowanej nam ceny. 

To, czy jest do niej doprowadzona woda, kanalizacja i prąd, będzie oznaczało wyższy koszt, ale zwolni nabywcę z dodatkowych prac. Działka inwestycyjna musi mieć przynajmniej minimalne wymiary. Są one określone przez Ministra Infrastruktury w rozporządzeniu o warunkach technicznych budynków oraz miejsc, w jakich się znajdują. Zabudowa nie może naruszać ładu przestrzennego i powinna być zgodna z normami prawnymi.

Najważniejszym dokumentem w przypadku działek jest MPZP, czyli Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Ta uchwała z góry narzuca, w jakim celu teren zostanie zagospodarowany, jakie będą tego warunki i jak musi wyglądać przyszła zabudowa – pod względem wysokości czy odległości między jej elementami. Aby przeanalizować ten dokument, najrozsądniej byłoby skorzystać z pomocy profesjonalisty. 

Następnie należy porównać granice działki z tymi, jakie zaznaczono na mapie zasadniczej. Niewykluczone, że przy wytyczaniu granic popełniono błąd. W sytuacji, gdy dla danej powierzchni nie sporządzono MPZP, trzeba wystąpić o uzyskanie decyzji co do warunków zabudowy. Zaletą takiego rozwiązania jest brak przymusu dostosowania się do narzuconych założeń, wadą – że każdorazowo o swoich planach trzeba informować sąsiadów… a oni muszą wyrazić na nie zgodę. W każdym przypadku należy pamiętać o tym, że względy prawne zawsze mają pierwszeństwo wobec użytkowych. Zwróć również uwagę na lokalizację – czy działka inwestycyjna nie znajduje się na terenie zalewowym i czy przez jej teren przechodzą strefy ochronne linii elektroenergetycznych lub ropociągów wysokiego ciśnienia.

Zdjęcie główne: Dan Roizer/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Gdzie zgłosić się o pomoc prawną?
/
Gdzie zgłosić się o pomoc prawną?
Kiedy napotykamy na problemy prawne, zwykle nie wiemy, gdzie szukać pomocy. Czy powinniśmy zgłosić się do adwokata, radcy prawnego czy może do organizacji świadczących bezpłatne porady prawne? Warto znać swoje opcje i wiedzieć, gdzie znaleźć profesjonalną pomoc.
Jaki grzejnik elektryczny wybrać – olejowy czy ceramiczny? Poznaj plusy i minusy obu rozwiązań!
/
Jaki grzejnik elektryczny wybrać – olejowy czy ceramiczny? Poznaj plusy i minusy obu rozwiązań!
Mimo rosnących cen prądu, grzejniki elektryczne nie tracą na popularności. Wręcz przeciwnie – zyskują coraz większe grono zwolenników. Dlaczego? Dużą zaletą jest ich mobilność. Można je przenosić i używać, kiedy tylko zachodzi taka potrzeba.
ABC dbania o klimatyzację w biurze
/
ABC dbania o klimatyzację w biurze
Nie wiesz, jak sprawić, żeby klimatyzacja w miejscu pracy sprawnie działała? Podpowiadamy!