Trudna działka, czyli jak budować na nietypowym gruncie

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Plany związane z budową domu, zaczynają się od zakupu działki. Przeglądając oferty, możemy trafić na prawdziwe okazje nietypowych działek. Jednak by uniknąć pokusy cenowej i późniejszych problemów związanych z trudnym gruntem, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, zanim zdecydujemy się na zakup. 

Co warto wiedzieć przed zakupem?

Zdecydowanie łatwiej jest planować dom na działce o regularnych kształtach, jednak trudna parcela nie oznacza, że nie warto jej wziąć pod uwagę. Nietypowe do zagospodarowania działki mogą być wąskie, długie lub podmokłe. Stanowią świetną alternatywę dla inwestorów o ograniczonym budżecie. Często zdarza się, że działki o świetnej lokalizacji, ale posiadające nietypowe cechy utrudniające ich aranżację, dostępne są w bardzo atrakcyjnej cenie lub podlegającej negocjacji. taka działka jest bardziej wymagająca ale może mieć wiele zalet.

działka budowlana z domem
Photo by bilanol from Freepik.com

Podmokła działka 

Tego typu grunty można łatwo przystosować do budowy, wystarczy w miejscu, w którym ma stanąć dom, wykopać niewielki dół i założyć drenaż, w ten sposób cała woda z działki zbierze się w przygotowanym stawie. Dodatkowym zabiegiem, który ułatwi budowę domu, będzie nieznaczne podniesienie terenu. Dzięki temu inwestor zyska pewność, że grunt pod budowę będzie odpowiednio przystosowany, a jednocześnie zyska ciekawą architekturę do zaaranżowania ogrodu.

Działka ze skarpą

Tego typu parcela może stanowić wyzwanie, jednak podczas wyrównania powierzchni możemy zyskać atrakcyjną architekturę terenu, warto więc w przemyślany sposób wykorzystać naturalne spadki. Od strony skarpy można zaplanować takie pomieszczenia jak garaż lub piwnicę, również projekt możemy zaadoptować w taki sposób, by z wyższej strony działki zaplanować jedno piętro, a z drugiej dwa.

Zobacz, także: https://budowaidom.pl/budowa/z-czego-zbudowac-fundamenty-domu/

Skarpę można także wykorzystać do aranżacji zjawiskowego tarasu zwłaszcza jeśli, położenie działki znajduje się w malowniczym miejscu.

Wąska działka

Tak naprawdę to duża zaleta takiej parceli i może być prawdziwym wyzwaniem dla architekta do zaprojektowania wyjątkowego domu. Obecnie pracownie architektoniczne systematycznie poszerzają swoją ofertę w segmencie rynku jakim są nietypowe działki. A jeśli uda nam się uzyskać pozwolenie z gminy na projekt domu ze ściana bez okien “w ostrej granicy” to takie rozwiązanie pozwoli na wiele możliwości konstrukcyjnych i architektonicznych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Budowa, rozbudowa, remont i nadbudowa? Jak odróżnić poszczególne prace?
/
Budowa, rozbudowa, remont i nadbudowa? Jak odróżnić poszczególne prace?
Prace związane z remontem i rozbudową domu mogą mieć różny status prawny, z którego wynikają konkretne obowiązki. Poznaj definicje najważniejszych robót budowlanych.
Wpływ pandemii COVID-19 na działalność galerii handlowych
/
Wpływ pandemii COVID-19 na działalność galerii handlowych
Pandemia odbiła się negatywnie na całej polskiej gospodarce. Przeczytaj o wpływie COVID-19 na działalność galerii handlowych.
Co sprawdzić przed zakupem nieruchomości
/
Co sprawdzić przed zakupem nieruchomości
Chcesz zakupić nieruchomość? Zobacz, na c zwrócić uwagę.