Trudna działka, czyli jak budować na nietypowym gruncie

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Plany związane z budową domu, zaczynają się od zakupu działki. Przeglądając oferty, możemy trafić na prawdziwe okazje nietypowych działek. Jednak by uniknąć pokusy cenowej i późniejszych problemów związanych z trudnym gruntem, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, zanim zdecydujemy się na zakup. 

Co warto wiedzieć przed zakupem?

Zdecydowanie łatwiej jest planować dom na działce o regularnych kształtach, jednak trudna parcela nie oznacza, że nie warto jej wziąć pod uwagę. Nietypowe do zagospodarowania działki mogą być wąskie, długie lub podmokłe. Stanowią świetną alternatywę dla inwestorów o ograniczonym budżecie. Często zdarza się, że działki o świetnej lokalizacji, ale posiadające nietypowe cechy utrudniające ich aranżację, dostępne są w bardzo atrakcyjnej cenie lub podlegającej negocjacji. taka działka jest bardziej wymagająca ale może mieć wiele zalet.

działka budowlana z domem
Photo by bilanol from Freepik.com

Podmokła działka 

Tego typu grunty można łatwo przystosować do budowy, wystarczy w miejscu, w którym ma stanąć dom, wykopać niewielki dół i założyć drenaż, w ten sposób cała woda z działki zbierze się w przygotowanym stawie. Dodatkowym zabiegiem, który ułatwi budowę domu, będzie nieznaczne podniesienie terenu. Dzięki temu inwestor zyska pewność, że grunt pod budowę będzie odpowiednio przystosowany, a jednocześnie zyska ciekawą architekturę do zaaranżowania ogrodu.

Działka ze skarpą

Tego typu parcela może stanowić wyzwanie, jednak podczas wyrównania powierzchni możemy zyskać atrakcyjną architekturę terenu, warto więc w przemyślany sposób wykorzystać naturalne spadki. Od strony skarpy można zaplanować takie pomieszczenia jak garaż lub piwnicę, również projekt możemy zaadoptować w taki sposób, by z wyższej strony działki zaplanować jedno piętro, a z drugiej dwa.

Zobacz, także: https://budowaidom.pl/budowa/z-czego-zbudowac-fundamenty-domu/

Skarpę można także wykorzystać do aranżacji zjawiskowego tarasu zwłaszcza jeśli, położenie działki znajduje się w malowniczym miejscu.

Wąska działka

Tak naprawdę to duża zaleta takiej parceli i może być prawdziwym wyzwaniem dla architekta do zaprojektowania wyjątkowego domu. Obecnie pracownie architektoniczne systematycznie poszerzają swoją ofertę w segmencie rynku jakim są nietypowe działki. A jeśli uda nam się uzyskać pozwolenie z gminy na projekt domu ze ściana bez okien “w ostrej granicy” to takie rozwiązanie pozwoli na wiele możliwości konstrukcyjnych i architektonicznych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Prawo a finanse: Kluczowe informacje o relacji między prawem a dziedziną finansową
/
Prawo a finanse: Kluczowe informacje o relacji między prawem a dziedziną finansową
Prawo i finanse są dwoma ściśle powiązanymi dziedzinami, które mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania społeczeństwa.
Lampy wiszące w łazience – jak wybrać idealną?
/
Lampy wiszące w łazience – jak wybrać idealną?
Kiedy warto się na nie zdecydować i jak wybrać produkt, by poprawić funkcjonalność przestrzeni? Więcej na ten temat przeczytacie poniżej.
Jak wybrać idealny zestaw mebli do łazienki o szerokości 60 cm?
/
Jak wybrać idealny zestaw mebli do łazienki o szerokości 60 cm?
Artykuł pomoże Ci dobrze wykorzystać przestrzeń w małej łazience, wybierając optymalny zestaw mebli. Poznaj zasady, na które warto zwrócić uwagę podczas urządzania łazienki o szerokości 60 cm.