Mieszkanie TBS – wyjaśniamy, czym jest

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Lokale TBS zaczęto budować w latach 90., z myślą o osobach, które osiągają zbyt niskie dochody, aby ubiegać się o kredyt na własne mieszkanie, ale jednocześnie zarabiają za dużo, by móc starać się o lokal komunalny.

Towarzystwo Budownictwa Społecznego, skrótowo nazywane TBS, zostało utworzone na podstawie ustawy z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa.

Celem Towarzystwa jest budowa mieszkań przeznaczonych na wynajem o umiarkowanej wysokości czynszów. Mieszkania TBS buduje się z myślą o osobach, które osiągają średniej wielkości dochody. Wśród innych zadań Towarzystwa można wymienić modernizację i remontowanie własnych zasobów, wynajem lokali czy administrowanie budynkami.

Komu przysługuje mieszkanie TBS?

Mieszkania TBS z zasady przysługują osobom niezamożnym bądź umiarkowanie zamożnym z danego regionu. Chodzi więc o tych, którzy z jednej strony zarabiają za mało, aby uzyskać zdolność kredytową i kupić własną nieruchomość, ale z drugiej strony mają na tyle duże dochody, że nie mogą otrzymać mieszkania komunalnego.

Przelicznik dochodów jest uzależniony od regionu – oblicza się go na podstawie średniego wynagrodzenia w danej gminie, co oznacza, że inne wymagania finansowe stawia się przed mieszkańcami Warszawy bądź Wrocławia, a inne przed mieszkańcami wsi i małych miast.

Poza dochodami należy jeszcze spełniać trzy inne kryteria, aby móc wynająć mieszkanie TBS. Przede wszystkim nie można mieć prawa własności do żadnej innej nieruchomości. Ponadto należy na stałe zamieszkiwać obszar gminy, w której działa dany TBS, i być na stałe zatrudnionym w tym obszarze.

Jakie są zalety i wady mieszkań TBS?

Najważniejszą zaletą mieszkań TBS jest niski czynsz, którego wysokość nie przekracza kosztów związanych z przeciętną ratą kredytu hipotecznego. Również opłata partycypacyjna, czyli należność, którą wynajmujący musi uiścić przed zajęciem lokalu, jest niższa od kosztów uzyskania kredytu i co ważne – podlega zwrotowi po wygaśnięciu umowy. Najemca nigdy nie zostanie właścicielem mieszkania TBS, co dla wielu osób jest istotne, ponieważ nie są wówczas zależne od banku i przywiązane do jednego miejsca.

Zaletą mieszkań TBS jest także ich standard. Towarzystwo oferuje nowe budownictwo, a dany najemca zazwyczaj jest jego pierwszym lokatorem. Po podpisaniu umowy i dopełnieniu formalności praktycznie od razu można wprowadzać się do lokalu. Najemcy często mogą mieć wpływ na standard wykończenia mieszkania.

W przypadku założeń TBS istotny jest również fakt, że właściciel budynku nie może znienacka wypowiedzieć najemcy umowy. Jeśli mieszkańcy stosują się do regulaminu, mogą spokojnie wynajmować jeden lokal przez wiele lat.

A co z wadami mieszkań TBS? Według wielu osób największą wadą tego typu lokali jest brak możliwości ich wykupienia, co wiąże się z tym, że nieruchomość nie może zostać odziedziczona – dziedziczy się jedynie prawo do najmu. 

Przeszkodą w wynajęciu mieszkania TBS będzie brak zameldowania i zatrudnienia na obszarze gminy, w której chcielibyśmy zamieszkać. Dla niektórych może być niemożliwe, ze względów finansowych, wniesienie opłaty partycypacyjnej. Wadą jest również długi czas oczekiwania na zwrot opłaty po rozwiązaniu umowy. Poza tym mieszkania TBS często są budowane w gorszych dzielnicach.

Zdj. główne: WikimediaImages/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Na jakie ceny wynajmu lokali mogą liczyć inwestorzy we Wrocławiu?
/
Na jakie ceny wynajmu lokali mogą liczyć inwestorzy we Wrocławiu?
Chcesz wynająć lokal inwestycyjny? Przeczytaj o cenach lokali we Wrocławiu.
Najbardziej interesujące projekty domów jednorodzinnych od MURATORA
/
Najbardziej interesujące projekty domów jednorodzinnych od MURATORA
becnie na rynku jest wiele takich projektów, a w tym artykule skupimy się na najważniejszych kwestiach, które ich dotyczą oraz przedstawiamy dwa projekty domów z MURATORA , szczególnie godne zainteresowania.
Jak efektywnie zarządzać ogrzewaniem w domu dzięki systemowi strefowemu?
/
Jak efektywnie zarządzać ogrzewaniem w domu dzięki systemowi strefowemu?
Zarządzaj ciepłem w domu efektywnie i ekonomicznie. Poznaj korzyści płynące z użycia strefowego systemu ogrzewania i dowiedz się, jak go skutecznie zastosować.