Elewacja jest bardzo ważna nie tylko ze względów estetycznych, lecz również funkcjonalnych – pomaga zachować ciepło wewnątrz budynku oraz jest zabezpieczeniem przeciwwilgociowym dla całego budynku. Prace remontowe najczęściej obejmują nie tylko naprawę zniszczonej elewacji, ale również termoizolację budynku.
Najczęściej elewacja wymaga naprawy po około 10 latach użytkowania. Jest to konieczne nie tylko przez zużywanie się materiałów, lecz również przez uszkodzenia spowodowane przez inne elementy budynku (np. wadliwe orynnowanie) lub niewłaściwe użytkowanie budynku.
Przed przystąpieniem do prac remontowych należy sprawdzić, czy orynnowanie budynku jest szczelne, czy woda spływa prawidłowo do studzienki kanalizacyjnej. Jeśli podczas remontu elewacji będą przeprowadzane prace termoizolacyjne, to bardzo często należy również przerobić orynnowanie.
Przed przystąpieniem do prac remontowych należy sprawdzić stan ścian zewnętrznych – czy nie ma na nich żadnych rys lub pęknięć, które mogą wskazywać na złe przywiązanie budynku do fundamentów. Jeśli na budynku znajdują się pęknięcia, to przed przystąpieniem do prac remontowych należy przeprowadzić inspekcję techniczną budynku i naprawić je podczas wykonywania prac remontowych. Dzięki temu można uniknąć ponownego pojawienia się pęknięć. Drobne rysy lub niewielkie pęknięcia można zamaskować i nie stanowią one zagrożenia dla nośności budynku.
Bardzo często na tynkach znajdują się zawilgocenia, które spowodowane są:
Przed przystąpieniem do prac remontowych warto również sprawdzić poziom wilgotności tynku, ponieważ przykrycie wilgotnego tynku może mieć bardzo poważne konsekwencje dla stanu budynku.
Na zewnętrznych ścianach nieruchomości bardzo często osadzają się różnego rodzaju zanieczyszczenia, które muszą być zawsze dokładnie usunięte za pomocą dostępnych preparatów chemicznych i wysokociśnieniowej myjki.
Najprostszym sposobem na zmianę wyglądu elewacji jest jej pomalowanie. Można to zrobić, jeśli jest ona w dobrym stanie – ma niewielkie rysy lub małe ubytki, które należy pokryć tynkiem i dopiero zabezpieczyć zaprawą tynkarską. Najlepszymi farbami do malowania budynku są farby silikatowe lub do renowacji budynków.
Najpowszechniejszym sposobem na remont elewacji jest ocieplenie budynku połączone z tynkiem cienkowarstwowym. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzi się styropian lub wełna pokryta tynkiem cienkowarstwowym.
>> Przeczytaj także: Ocieplanie elewacji styropianem
Elewacja może zostać urozmaicona różnymi dekoracjami np. gzymsami i pilastrami. Zdobienia najczęściej wykonywane są wokół okien. Tego typu dekoracje wykonywane są z gotowych utwardzonych styropianowych elementów.