Wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas określony lub nieokreślony wymaga odpowiedniej formy. Dokument, w którym dokonujemy tej czynności, nie może być wadliwy. O czym warto pamiętać? Oto kilka ważnych kwestii.
Zdarza się, że najemca zachowuje się w sposób, który jest coraz bardziej problematyczny. Oczywiście w każdej takiej sytuacji trzeba próbować dojść do porozumienia. Gdy to jednak jest niemożliwe, pozostaje nam ewentualność wypowiedzenia umowy najmu.
Trzeba jednak bezwzględnie dokonać tego w taki sposób, aby zachowane zostały zasady prawa. Wypowiedzenie najmu jest rodzajem oświadczenia, które mogą złożyć obie strony, jednak tylko w sytuacjach przewidzianych w umowie.
Jak prezentuje się wypowiedzenie umowy najmu w przypadku jej zawarcia:
W szczególnych przypadkach wynajmującemu wolno jest wypowiedzieć umowę najmu pod warunkiem, że zachowane zostaną zasady zawarte w art. 11 ustawy o ochronie lokatorów. Mowa między innymi o:
Innymi przesłankami są np. podnajęcie lokalu bez zgody właściciela, konieczność remontu lub rozbiórki budynku, lub chęć wprowadzenia się właściciela do danego lokalu.
Podstawowym zagadnieniem, o którym trzeba pamiętać, jest właściwe i jednoznaczne zaadresowanie wypowiedzenia umowy najmu. Bez tego dokument będzie nieskuteczny lub będzie można podważać jego status. Co powinno znaleźć się w takim oświadczeniu? Przede wszystkim musi zostać jasno określone, o jaką umowę chodzi, ze wskazaniem, pomiędzy jakimi stronami została zawarta.
Konieczne jest precyzyjne wskazanie, o jaki okres wypowiedzenia chodzi. Dobrym pomysłem będzie powołanie się na konkretny zapis umowy. Takie rozwiązanie sprawi, że trudno będzie mieć w tym zakresie wątpliwości. Wskazany musi być też konkretny dzień, od którego wypowiedzenie umowy stanie się skuteczne i najem zostanie definitywnie zakończony.
>> Zobacz też: Karta Bezpieczeństwa – zasady kupna i wynajmu na odległość
Przyczyna wypowiedzenia umowy najmu także musi być jasno wskazana. Nie ma możliwości wykonania takiego ruchu z dowolnej przyczyny. Także jej brak nie jest możliwy.
Jeszcze raz warto w tym miejscu przypomnieć, że chodzi wyłącznie o wypadki wskazane w umowie, którą zwykle charakteryzuje jej trwałość. Powód powinien być również krótko scharakteryzowany – na czym polegała przesłanka do wypowiedzenia umowy?