Co sprawdzić przed zakupem nieruchomości

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Znajomość rynku przyda się, gdy planujesz zakupić swoją nieruchomość. Przed jej wyborem warto, aby wiedzieć, na co szczególnie zwracać uwagę. Zobacz, co sprawdzić przez zakupem nieruchomości.

Odpowiednia nieruchomość i ocena jej stanu

Pierwszym krokiem będzie odpowiedzenie na pytanie, jakiej nieruchomości szukasz. Czy będą tą bloki, czy domy Szczecin to odpowiednia miejscowość, aby rozejrzeć się za okazjami. W drugiej kolejności musisz wiedzieć, na jaki przedział cenowy możesz sobie pozwolić. Jeśli nie posiadasz wystarczającej ilości gotówki, sprawdź swoją zdolność kredytową, aby zyskać pewność, na co możesz sobie pozwolić. Takie kryteria ułatwią twój wybór i zawężą pole poszukiwań. 

Po wyborze mieszkania nie zapomnij o jego dokładnym sprawdzeniu. Taką analizę możesz przeprowadzić samodzielnie, poprosić o pomoc specjalistę, lub postawić na inwestycje deweloperskie Gdańsk to miasto, w którym znajdziesz wiele takich ofert. 

Elementami, które warto sprawdzić przez zakupem to: 

  • stan podłóg i ścian;
  • stan instalacji elektrycznej;
  • ciśnienie wody oraz gazu;
  • szczelność okien i stan drzwi.

Jeśli wszystko spełnia twoje oczekiwania, zapoznaj się dokładnie z umową zakupu. 

Okolica nieruchomości oraz plan zagospodarowania

Ważnym elementem podczas zakupu nieruchomości będzie zapoznanie się z jej otoczeniem i okolicą. Przeprowadź ze sprzedającym rozmowę na temat sąsiadów, głównym zarządcy, a przede wszystkim poznaj ogólny stan budynku. Nie musisz śpieszyć się z decyzją. Zrób sobie spacer po okolicy i sprawdź, czy wszystko, czego potrzebujesz do komfortowego życia, będzie w twoim zasięgu. Zobacz trasę do swojej pracy, abyś nie musiał na nią marnować kilku godzin dziennie. 

Stan prawny nieruchomości

Jeśli stwierdzisz, że ta nieruchomość jest stworzona dla ciebie, przyjdzie czas na sprawdzenie jej stanu prawnego. Sprzedający musi okazać ci wszystkie dokumenty, którymi dysponuje. Jednak, gdy chcesz mieć stuprocentową pewność, na czym stoisz, warto zajrzeć do informacji zawartych w księdze wieczystej. Aby tego dokonać, właściciel podać musi ci numer ewidencyjny nieruchomości. Po jego otrzymaniu wejdź na stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie uzyskasz potrzebne informacje. Ważnym elementem przez zakupem nieruchomości będzie także sprawdzenie, czy obecny właściciel nie ma zadłużeń wobec dostawców wody, gazu, energii czy mediów. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealny długopis dla twojego dziecka – poradnik dla rodziców
/
Jak wybrać idealny długopis dla twojego dziecka – poradnik dla rodziców
Zakup odpowiedniego długopisu dla dziecka może być kluczowy dla jego rozwoju pisarskiego. Dowiedz się jakie cechy powinien posiadać idealny długopis dla Twojego malucha.
Wypowiedzenie umowy najmu. Jak sporządzić dokument?
/
Wypowiedzenie umowy najmu. Jak sporządzić dokument?
Jak skutecznie wypowiedzieć umowę najmu? O tych rzeczach trzeba wiedzieć!
Czy można wziąć wspólny kredyt na dom, nie będąc małżeństwem?
/
Czy można wziąć wspólny kredyt na dom, nie będąc małżeństwem?
Chcesz uzyskać kredyt dla siebie i partnera? To możliwe, nawet bez ślubu!