Jak korzystnie wynająć mieszkanie? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wynajęcie mieszkania to świetny sposób na pasywny dochód. Musisz jednak uważać, komu udostępniasz lokal. W przeciwnym razie możesz sobie narobić sporo problemów! Znalezienie odpowiedniego najemcy bywa stresujące, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka cennych wskazówek. Sprawdź, jak korzystnie wynająć mieszkanie!

Przedstaw swoje oczekiwania

Zastanawiasz się, jak znaleźć solidnego, kulturalnego i uczciwego najemcę? Szukasz klienta, który zadba o Twoje mieszkanie? Jeśli tak, skorzystaj z naszych wskazówek. 

Zanim dasz najemcy umowę do podpisania, porozmawiaj z nim o swoich oczekiwaniach. Dzięki temu unikniesz wielu nieporozumień. Już w ogłoszeniu możesz zamieścić informacje na temat kaucji, trzymania zwierząt, palenia papierosów w mieszkaniu. Pamiętaj, by przypomnieć warunki wynajmu w trakcie rozmowy telefonicznej i bezpośredniego spotkania z potencjalnym klientem.

podpisanie umowy
Photo by master1305 from Freepik.com

Porozmawiaj o kwestiach finansowych

Pamiętaj, by ująć w umowie termin płatności. Upewnij się, że najemca jest wypłacalny. Jeśli zamierzasz wynająć lokal studentom, zapytaj, kto będzie uiszczał płatności. Oczywiście, takie rozmowy mogą Cię krępować. Jednak jeśli poznasz odpowiedzi na podstawowe pytania, zyskasz spokój ducha.

Jeżeli ustaliłeś z klientem, że ma Ci płacić do 10. dnia miesiąca, pilnuj, by najpóźniej 11. pieniądze trafiły na Twoje konto. Jeżeli najemca zalega z płatnościami, działaj! 

Podpisz umowę najmu mieszkania

Pamiętaj, by zawrzeć umowę najmu na piśmie. Ustal w niej zbiór zasad, których powinien przestrzegać najemca. Oprócz nich uwzględnij swoje prawa i obowiązki. Taki dokument przyda się w spornych sytuacjach. Dzięki niemu będziesz mógł spać spokojnie.

Sam fakt zawarcia umowy może Cię uchronić przed nieuczciwymi i nieodpowiedzialnymi klientami. Jeśli widzisz, że ktoś zamierza się wykręcić od podpisania dokumentu, grzecznie podziękuj i lepiej szukaj dalej. Dzięki temu unikniesz wielu nieprzyjemności. Nie martw się, z pewnością znajdziesz uczciwego najemcę. Nie ma sensu tracić czasu na kogoś, z kim mogą być później problemy. Jeśli zamierzasz wynająć mieszkanie po raz pierwszy i nie masz jeszcze sprawdzonej umowy, możesz poprosić o pomoc prawnika lub doświadczonego pośrednika nieruchomości. Doradzi Ci, jakie punkty należy ująć w dokumencie.

Jeśli najemca zgłasza, że z kranu cieknie woda lub ma problem z zapchanym odpływem, nie czekaj, aż sam wybrnie z tej sytuacji. W przeciwnym razie musisz się liczyć z poważnymi konsekwencjami, np. zalaniem mieszkania sąsiada. Jeśli najemca zgłosił awarię, jesteś zobowiązany do tego, aby ją naprawić.

Przygotuj protokół zdawczo-odbiorczy

Zanim oddasz klucze w ręce najemcy, przygotuj szczegółowy protokół zdawczo-odbiorczy. Pamiętaj, że nie chodzi tutaj tylko o spisanie stanu liczników. Opisz obiektywnie stan mieszkania w chwili zdawania go najemcy. Nie staraj się upiększać rzeczywistości. Nie pisz, że oddajesz mieszkanie w doskonałym stanie, jeśli wymaga remontu. Taki protokół należy sporządzić dwukrotnie, raz w momencie zdawania lokalu i drugi w momencie odbierania. Jeśli wystąpią jakieś rozbieżności w stanie mieszkania, możesz ewentualnie potrącić pewną kwotę z kaucji.

Do protokołu zdawczo-odbiorczego możesz dołączyć zdjęcia mieszkania i wyposażenia. Opatrz je datą wykonania. Takie fotografie powinien posiadać zarówno właściciel lokalu, jak i najemca. Przydadzą się na wypadek sporów sądowych. Pamiętaj, że ostrożności nigdy za wiele! 

>> Przeczytaj także: Wynajem mieszkania czy zakup? Kiedy zdecydować się na kupno mieszkania?

Do protokołu należy wpisać wszelkie ubytki i uszkodzenia, o które mógłbyś oskarżyć najemcę i potrącić kwotę z kaucji. Niezależnie od tego, czy chodzi o uszkodzone płytki, porysowane panele, czy malutką dziurę w ścianie – ujmij to w dokumencie. Pamiętaj, by każdy punkt dokładnie sfotografować. Jeżeli najemca oddaje mieszkanie w nienaruszonym stanie – z pominięciem zmian, które wynikają z codziennego użytkowania – powinieneś mu zwrócić kaucję w ciągu 30 dni. Zazwyczaj właściciele pobierają kaucję w wysokości 1–2-miesięcznego czynszu najmu. Biorą przy tym pod uwagę standard lokalu i jego wyposażenie.

Jeżeli chcesz uniknąć nieprzyjemności, skorzystaj z usług doświadczonego księgowego, który pomoże Ci przy rozliczaniu podatków z tytułu wynajmu nieruchomości. Zapytaj, czy możesz skorzystać z amortyzacji. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wynajem mieszkania czy zakup? Kiedy zdecydować się na kupno mieszkania?
/
Wynajem mieszkania czy zakup? Kiedy zdecydować się na kupno mieszkania?
Kiedy następuje właściwy moment na zakup mieszkania? Podpowiadamy.
Jak zabezpieczyć dom przed komarami?
/
Jak zabezpieczyć dom przed komarami?
Odkryj skuteczne metody na pozbycie się komarów w domu i ciesz się spokojem bez uciążliwych insektów.
Jak wykorzystać ozdobne zbiorniki na deszczówkę w aranżacji ogrodu?
/
Jak wykorzystać ozdobne zbiorniki na deszczówkę w aranżacji ogrodu?
Wykorzystanie ozdobnych zbiorników na deszczówkę do ożywienia przestrzeni ogrodowej. Poznaj sposoby na efektywne i estetyczne wykorzystanie tych niekonwencjonalnych elementów dekoracyjnych.