Śmieci w lesie. Zaostrzenie kar za wyrzucanie śmieci

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chyba każdy, kto wybiera się czasami do lasu na spacer, zauważył w nim śmieci. To prawdziwa plaga polskich lasów, z którą walkę zapowiedział minister środowiska.

Śmieci w lesie – kto odpowiada za ich usuwanie

Coraz więcej osób prywatnych na spacer do lasu zabiera ze sobą worek i zbiera do niego napotkane śmieci. Taka postawa, choć godna pochwały, jest niestety ciągle kroplą w morzu potrzeb. Śmieci w lasach pojawiają się niestety bardzo często i osoby, które zbierają je podczas spacerów, nie są w stanie uporządkować wszystkiego. Regularnym sprzątaniem lasów zajmują się oczywiście Lasy Państwowe. Kwota, którą wydają na sprzątanie, przyprawia o zawrót głowy – w ostatnich latach było to około 20 mln zł rocznie. W ostatnim dziesięcioleciu Lasy Państwowe zebrały 1,2 mln metrów sześciennych śmieci – oznacza to, że wypełniłyby one Stadion Narodowy. 

Dlaczego ludzie śmiecą w lasach?

Powody śmiecenia w lasach są prozaiczne – takie wykroczenie trudno jest wykryć. Co więcej, nawet jeśli śmiecący zostanie przyłapany, to obecne kary nie są wysokie. Warto chyba też zwrócić uwagę na stosunkowo niską świadomość ekologiczną części Polaków oraz przeświadczenie, że o tereny wspólne nie trzeba dbać.

Kara za śmiecenie w lesie – ile wynosi?

W projekcie przygotowanym przez ministra środowiska znalazły się zapisy, które mają skutecznie przeciwdziałać śmieceniu w lesie. Obecnie za śmiecenie w lesie grozi grzywna w wysokości 500 zł. Niewiele. Dlatego kwota ta ma zostać podniesiona do 5 tys. zł. Dziesięciokrotnie wyższa grzywna robi wrażenie, jednak to nie koniec propozycji zaostrzenia kar. Projekt Ministerstwa Środowiska zakłada również wprowadzenie orzeczeń o pracach społecznie użytecznych. Kara ta miałaby być wymierzana śmiecącym w lesie i, o ironio, miałaby polegać na sprzątaniu terenów zielonych.

W jaki sposób zostaną złapani śmiecący w lasach?

Jak wspominaliśmy wcześniej, przyłapanie osób śmiecących w lesie nie jest proste, jednak znacznie ułatwiają to fotopułapki. Dlatego Ministerstwo Środowiska zakłada zwiększenie liczby fotopułapek w lasach. Zwiększy się też liczba kamer noktowizyjnych i dronów. Takie rozwiązanie jest bardzo zasadne, gdyż nagrania są doskonałym dowodem w sądzie – widać na nich twarze sprawców, a często też numery rejestracyjne pojazdów, którymi zostały przywiezione śmieci.

Śmieci w lesie – problem coraz poważniejszy dla leśników

Trzeba przyznać, że problem zaśmiecania lasu spędza sen z powiek leśników już od dawna. Temat ten został poruszony w jednym z ostatnich filmów zamieszczonych na kanale Echa Leśne na platformie YouTube. Kanał w ciekawy i często niebanalny sposób przedstawia pracę leśnika. Film o śmieciach w lesie znajduje się pod tym linkiem

Jak walczyć z tym problemem? 

Walkę ze śmieceniem w lesie (a nawet ze śmieceniem w ogóle, bo to problem nie tylko w lasach, ale też na nieużytkach i bagnach) należy rozpocząć od edukacji. Niestety nie wszyscy są świadomi wpływu swojego zachowania na środowisko, a pośrednio również na zdrowie swoje i najbliższych. Kary są istotnym czynnikiem, który z pewnością pomoże walczyć ze śmieceniem w lasach, jednak nie wyeliminuje problemu całkowicie. Tylko zintegrowane działania mogą przynieść dobre skutki.

Zdjęcie główne: mali maeder/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zrozumieć hipotekę: poradnik dla właścicieli domów i ogrodów
/
Zrozumieć hipotekę: poradnik dla właścicieli domów i ogrodów
Przełamywanie barier zrozumienia hipoteki dla właścicieli domów i ogrodów. Poradnik bogaty w praktyczne rady, które pomogą Ci ułatwić proces hipoteczny.
Stowarzyszenie Architektów Wnętrz wyróżniło prace studentów ASP
/
Stowarzyszenie Architektów Wnętrz wyróżniło prace studentów ASP
Stowarzyszenie Architektów Wnętrz przyznało nagrody najlepszym absolwentom ASP w Warszawie. Zapoznaj się z listą wygranych osób.
Szukamy mieszkania deweloperskiego! Co warto wziąć pod uwagę?
/
Szukamy mieszkania deweloperskiego! Co warto wziąć pod uwagę?
Odkryj wskazówki i techniki, które pomogą Ci znaleźć mieszkanie deweloperskie spełniające Twoje oczekiwania. Dowiedz się, co jest ważne podczas wyboru mieszkania i jak rozpoznać najlepszą ofertę.