Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym. To musisz wiedzieć!

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak wygląda sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym, co należy wiedzieć i czy zawsze taka transakcja się opłaca? O tym przeczytasz poniżej.

Zgodnie z prawem, kredytobiorca kupujący mieszkanie za kredyt staje się jego właścicielem – poświadcza to odpowiedni wpis w księdze wieczystej (dział II – „Własność”). Jako właściciel może więc swobodnie dysponować zakupioną nieruchomością, a tym samym wystawić ją na sprzedaż.

Sprzedaż mieszkania z hipoteką – co należy wiedzieć?

Według prawa, bank, który udzielił kredytu, jest wierzycielem hipotecznym i dane mieszkanie stanowi dla niego zabezpieczenie kredytu. Z tej racji kredytobiorca, chcący sprzedać zakupioną nieruchomość, ma obowiązek poinformować bank o planowanej transakcji. Właściciel mieszkania musi również powiadomić potencjalnego klienta, któremu miałby sprzedać mieszkanie, o istniejącym obciążeniu kredytowym.

Sprzedaż mieszkania z hipoteką – jakie dokumenty są potrzebne?

Sprzedając mieszkanie z kredytem, tak jak w przypadku innych transakcji, potrzebujemy umowy. Sporządzamy ją z uwzględnieniem takich elementów jak:

  • dane obu stron – sprzedającego i kupującego,
  • data udzielenia kredytu hipotecznego,
  • warunki kredytu,
  • termin, w którym należy spłacić kredyt,
  • kwota pozostała do spłacenia,
  • numer rachunku bankowego, na który kupujący wpłaci sprzedającemu odpowiednią sumę (kwota wynikająca z różnicy ceny mieszkania oraz pozostałego kredytu do spłaty).

Pozostałe dokumenty potrzebne przy transakcji sprzedaży mieszkania z hipoteką to:

  • zgoda banku na sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką,
  • zgoda banku na wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego,
  • zaświadczenie z banku o bieżącej kwocie kredytu do spłacenia,
  • zgoda na dokonanie jednorazowej spłaty kredytu,
  • oświadczenie zezwalające na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.

Sprzedaż mieszkania z hipoteką – odsetki

Sprzedając mieszkanie z kredytem hipotecznym, kredytobiorca jest zobowiązany do wcześniejszej spłaty kredytu. Tym samym, bank powinien naliczyć kredytobiorcy odpowiednio niższe odsetki – ich kwota sprecyzowana będzie w zaświadczeniu o saldzie zadłużenia.

Sprzedaż mieszkania z kredytem – ubezpieczenie

W przypadku zakupu mieszkania na kredyt, ubezpieczenie jest obowiązkowe. Jak zatem wygląda kwestia polisy kredytobiorcy, kiedy decyduje się on sprzedać nieruchomość? Zależnie od ubezpieczyciela, można się spotkać z różnymi rozwiązaniami. Ubezpieczyciel może zaoferować przepisanie umowy na kupującego, czyli na nowego właściciela mieszkania, lub rozwiązać umowę z dotychczasowym właścicielem nieruchomości oraz zwrócić mu nadpłacone środki.

Kiedy warto sprzedać mieszkanie z kredytem?

Jeżeli do decyzji o sprzedaniu mieszkania z hipoteką zmuszają nas warunki, np. przeprowadzka do innego miasta czy powiększenie rodziny, wówczas warto wziąć pod uwagę pewne istotne kwestie. Przedterminowa spłata kredytu może wiązać się z obowiązkiem zapłaty dodatkowej prowizji – będzie tak, jeżeli chcielibyśmy sprzedać mieszkanie w pierwszych 3 latach od daty jego zakupu. Należy również wiedzieć, że sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat kredytowania może wiązać się z konieczności zapłaty podatku dochodowego.

Zatem chcąc sprzedaż mieszkanie z hipoteką, warto poczekać do momentu, kiedy będziemy w stanie uzyskać za nie jak najwyższą cenę i jednocześnie poniesiemy z tytułu sprzedaży możliwie najniższe koszty.

Zdj. główne: Francesca Tosolini/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Marzysz o drewnianej podłodze, lecz bardziej praktycznej? Płytki imitujące drewno nowym trendem
/
Marzysz o drewnianej podłodze, lecz bardziej praktycznej? Płytki imitujące drewno nowym trendem
Płytki ceramiczne imitujące drewno łączą w sobie estetykę naturalnego surowca z praktycznością nowoczesnych materiałów.
Naprawa pęknięć w betonie
/
Naprawa pęknięć w betonie
W jaki sposób można naprawić pęknięcia w betonie?
Jaki rodzaj oświetlenia sprawdzi się w Twoim domu? Sprawdź propozycje od ePlafoniera.pl
/
Jaki rodzaj oświetlenia sprawdzi się w Twoim domu? Sprawdź propozycje od ePlafoniera.pl
Sztuczne oświetlenie chroni nasz wzrok przed pogorszeniem, ułatwia drogę dotarcia do konkretnego miejsca, a także zwiększa nasz komfort i bezpieczeństwo. Pozwala swobodnie funkcjonować i wykonywać różne czynności. Jest też dodatkiem dekoracyjnym, który może zmienić postrzeganie całego wnętrza i przedmiotów się w nim znajdujących.