Czym jest umowa rezerwacyjna i kiedy warto ją podpisać?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zainteresowanie lokalami mieszkalnymi obecnie jest dość spore. Z tego powodu niektóre osoby decydują się na uprzednie zarezerwowanie konkretnej oferty, a dopiero później dopełnienie niezbędnych formalności. Wówczas najlepiej sprawdza się tak zwana umowa rezerwacyjna. Co dokładnie zawiera i w jakich sytuacjach warto ją podpisać?

Czym jest umowa rezerwacyjna?

Umowa rezerwacyjna, jak sama nazwa mówi, pozwala na zarezerwowanie konkretnej nieruchomości jeszcze przed jej kupnem. Zobowiązuje ona sprzedawcę do wyłączenia oferty na określony czas. W trakcie tego okresu potencjalny zainteresowany powinien dopełnić wszystkie niezbędne formalności, w tym także sprawdzić swoją zdolność kredytową. W tym czasie oferta nie powinna być już dostępna dla nowych, potencjalnych nabywców.

Zazwyczaj umowę rezerwacyjną podpisuje się w przypadku nowych nieruchomości w stanie deweloperskim. Istnieje również opcja zarezerwowania lokalu z rynku wtórnego. Taki dokument nie ma ściśle sprecyzowanej formy, jednak istnieją informacje, które należy w nim zawrzeć. Są to takie dane, jak:

  • data i miejsce zawarcia umowy,
  • dane osobowe obu stron,
  • konsekwencje wynikające z zawarcia i niedotrzymania warunków umowy,
  • możliwość ewentualnego rozwiązania umowy,
  • informacje o nieruchomości,
  • ustalony okres rezerwacji.

Dokument musi również zostać podpisany przez obie strony. Najczęściej taka umowa obowiązuje przez kilka lub kilkanaście dni, ale wszystko zależy od indywidualnych ustaleń. W tym czasie potencjalny nabywca ma pewność, że nikt inny nie kupi konkretnego mieszkania, pozwalając mu na zrealizowanie niezbędnych formalności.

Więcej o umowie rezerwacyjnej dowiesz się z tego artykułu: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/czym-jest-umowa-rezerwacyjna-i-kiedy-warto-ja-podpisac/.

Kiedy warto zdecydować się na podpisanie umowy rezerwacyjnej?

Umowa rezerwacyjna to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy dana nieruchomość cieszy się dużym zainteresowaniem. Wówczas można ustalić ze sprzedającym, że przetrzyma on lokal na czas, w którym upewnisz się co do swojej zdolności kredytowej i zrealizujesz inne niezbędne formalności. W tym czasie nie musisz bać się, że ktoś inny zdąży kupić nieruchomość. Zdarza się jednak, że nie każdy właściciel chce podpisać umowę rezerwacyjną i woli sprzedać mieszkanie pierwszej osobie, która dysponuje odpowiednią gotówką i może zrealizować transakcję szybciej.

Na ogół umowa rezerwacyjna jest dopuszczana przez deweloperów. Wówczas chodzi o zupełnie nowe nieruchomości, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Taki dokument rzadziej podpisuje się w przypadku mieszkań z rynku wtórnego, ale nie jest to niemożliwe.

Z tego powodu warto zorientować się co do możliwości wzięcia kredytu odpowiednio wcześniej. W tym celu możesz wykorzystać takie strony, jak https://finanse.rankomat.pl/kredyty/. Pozwalają one na porównanie dostępnych ofert i zorientowanie się w wymaganiach banków odnośnie przyznania pieniędzy. Znacznie ułatwiają proces szukania odpowiedniej propozycji.

Fot. pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie zalety ma styropian?
/
Jakie zalety ma styropian?
Styropian, nazywany też polistyrenem ekspandowanym (EPS), to jeden z najczęściej stosowanych materiałów izolacyjnych w budownictwie. Jest to materiał syntetyczny, produkowany z granulatu polistyrenowego. Styropian charakteryzuje się szeregiem zalet, które przyczyniły się do jego popularności na całym świecie. W poniższym tekście omówiono najważniejsze z nich.
Dlaczego sprzątanie firmy warto zlecić fachowcom?
/
Dlaczego sprzątanie firmy warto zlecić fachowcom?
W tym artykule dowiesz się, dlaczego zatrudnienie fachowców do sprzątania biura jest najlepszym rozwiązaniem.
Co może podlegać pod porady prawne?
/
Co może podlegać pod porady prawne?
W tym artykule omówimy, czym są porady prawne oraz jakie kwestie i problemy można omówić z prawnikiem w ramach takich porad.