5 pytań do dewelopera przed zakupem mieszkania

Zakup mieszkania to długoterminowa decyzja i dla wielu jedna z najważniejszych inwestycji w życiu. Decydując się na zakup mieszkania, chcemy mieć pewność, że nie będziemy zawiedzeni wyborem. Dlatego też warto wiedzieć, o co należy zapytać dewelopera przed zakupem.

Pierwsze co rozważamy przy zakupie mieszkania to jego wielkość, rozkład i lokalizacja. Potem rozpoczynają się poszukiwania i przeglądanie konkretnych ofert od deweloperów. Oto 5 istotnych pytań, które warto zadać deweloperowi przed podjęciem decyzji.

1. Standard deweloperski

W standardzie deweloperskim mieści się wszystko to, co oferuje deweloper odnośnie mieszkania, jego wyposażenia oraz wnętrza budynku. W przypadku każdego dewelopera standard taki może się różnić, dlatego przede wszystkim zacząć należy od zadania pytania o to, co zawiera się w standardzie. Kilka przykładowych kwestii, o które warto zapytać mogą dotyczyć:

  • wykończenia podłogi,
  • wykończenia ścian
  • rodzaj zamontowanych okien
  • rodzaj zamontowanych drzwi wejściowych (czy będą antywłamaniowe?)
  • obecności kontaktów
  • obecności parapetów wewnętrznych

2. Inne zrealizowane inwestycje dewelopera

Aby już na początku sprawdzić danego dewelopera, dobrze jest poprosić o prezentację innych zrealizowanych wcześniej inwestycji. Zobaczymy tym samym, jaki jest ich standard i czy jakość mieszkań nas zadowoli.

3. Prospekt informacyjny

W takim prospekcie znajdziemy podstawowe informacje o firmie deweloperskiej, inwestycji, którą jesteśmy zainteresowani oraz konkretnego lokalu, oferowanego przez dewelopera. Przeglądając prospekt możemy się dowiedzieć np. jak będą wyglądać klatki schodowe, ile budynków jest planowanych w inwestycji, jakie będą odległości między nimi oraz czy na osiedlu znajdzie się np. plac zabaw. 

4. Warunki odstąpienia od umowy

Oprócz tego, że warunki takie regulowane są przez ustawę deweloperską, w każdej umowie mogą jednak pojawić się dodatkowe zapisy. Często dotyczą one kwestii kredytu i ewentualnej sytuacji, kiedy bank odmówiłby kupującemu udzielenia kredytu. Warto pamiętać, aby zawczasu dokładnie zapoznać się z warunkami odstąpienia od umowy.

5. Zezwolenie na budowę

Na wszelki wypadek zawsze warto upewnić się, czy deweloper rzeczywiście posiada prawomocne zezwolenie na budowę oraz poprosić o wgląd w dokumenty o tym poświadczające.

Photo by: Sven Mieke, from: Unsplash

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.