Jak powinien przebiegać bezpieczny odbiór mieszkania?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Odbiór mieszkania jest zawsze wyczekiwany przez nowych właścicieli. Co warto o nim wiedzieć? Jak przeprowadzić bezpieczny odbiór w czasie pandemii?

Czym jest odbiór techniczny mieszkania?

Gdy kupujesz mieszkanie na rynku pierwotnym, masz prawo sprawdzić, czy mieszkanie zostało wykonane zgodnie z umową – gwarantuje to ustawa deweloperska z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Zgodnie z tą ustawą deweloper jest zobowiązany dokonać odbioru z nabywcą lokalu.

Z odbioru sporządzany jest protokół, w którym zostaną opisane ewentualne usterki. Deweloper ma 14 dni na odniesienie się do uwag i 30 dni na ich naprawienie. 

Jak się przygotować do odbioru mieszkania?

Odbioru technicznego mieszkania można dokonać samodzielnie lub z pomocą fachowca np. inżyniera budownictwa. Do odbioru mieszkania warto zabrać ze sobą:

  • poziomicę,
  • metrówkę,
  • kątownik,
  • rzut architektoniczny mieszkania,
  • aparat fotograficzny.

Co warto sprawdzić podczas odbioru?

Odbiór mieszkania najlepiej jest przeprowadzać w godzinach porannych. Warto rozpocząć od sprawdzenia wymiarów mieszkania, czy pokrywają się z wymiarami podanymi w umowie. Za pomocą kątownika należy sprawdzić, czy wszystkie kąty w domu są proste. W kolejnym kroku należy sprawdzić stan podłóg i ścian, czy nie są zawilgocone ani pęknięte.

>> Zobacz też: 5 pytań do dewelopera przed zakupem mieszkania

Warto również sprawdzić, czy okna i drzwi otwierają się lekko i nie zahaczają o podłogę. Koniecznie należy skontrolować szczelność okien np. przez włożenie kartki i zamknięcie okna. Jeśli kartkę można wyciągnąć przy zamkniętym oknie, to okno jest nieszczelne.

Odbiór mieszkania w czasie pandemii

W związku z zaleceniami wprowadzonymi przez Ministerstwo Zdrowia z powodu pandemii odbiory mieszkań uległy modyfikacjom. Podczas odbioru należy mieć środki ochrony osobistej, czyli rękawiczki jednorazowe i maseczkę ochronną. Podczas odbioru należy zachować dystans, wskazane jest również, aby odbioru dokonywały trzy osoby np. właściciel mieszkania, fachowiec i deweloper.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Hotele z miast regionalnych wrócą do formy szybciej
/
Hotele z miast regionalnych wrócą do formy szybciej
Co sprawia, że hotele z regionalnych miast mają lepsza perspektywę na szybszy powrót do formy po pandemii? Sprawdź z nami!
Szczepienia kluczem do powrotu imprez targowych?
/
Szczepienia kluczem do powrotu imprez targowych?
Zastanawiasz się, jak pandemia odbiła się na sektorze targów branżowych i turystyce? Dowiedz się, co na ten temat sądzą eksperci i czy po wakacjach konferencje i targi wrócą do normy!
Jak pergole aluminiowe mogą zwiększyć prestiż Twojego lokalu?
/
Jak pergole aluminiowe mogą zwiększyć prestiż Twojego lokalu?
Odkryj, jak aluminiowe pergole mogą podnieść wartość i prestiż Twojego miejsca, tworząc unikalny, efektowny obszar na świeżym powietrzu. Dowiedz się, jak tecza architektury może wpłynąć na wizerunek Twojego lokalu.