Każda przestrzeń biurowa powinna być odpowiednio wentylowana, ma to ogromny wpływ na samopoczucie pracowników oraz efektywność ich pracy. Jakie są rodzaje wentylacji? Jaka najlepiej się sprawdzi do małego biura?
W nowoczesnych małych biurach wentylacja grawitacyjna nie zdaje egzaminu, jest to spowodowane uwarunkowaniami architektonicznymi budynku oraz zwiększonym zapotrzebowaniem na wymianę powietrza. Aby w małym biurze zapewnić optymalną wymianę powietrza, należy zdecydować się na wentylację mechaniczną lub taką z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła.
Płynna wymiana powietrza przy jednoczesnym zachowaniu stałej temperatury jest bardzo ważna dla zachowania komfortu pracy, czyli zwiększenia efektywności pracy. W biurach mających słabą wentylację u pracowników występują najczęściej: spadek koncentracji, złe samopoczucie oraz senność wynikająca z niewystarczającej ilości świeżego powietrza.
Wymuszoną mechanicznie wymianę powietrza w biurze mogą zapewnić: nawiewniki, wentylatory i klimatyzatory.
Nawiewniki umożliwiają najprostszą wymianę powietrza przez okna – mogą być montowane na każdym rodzaju okien. Najpopularniejszymi nawiewnikami są:
Wentylatory są urządzeniami, które służą do mechanicznej wentylacji pomieszczeń. W sklepach dostępnych jest dużo różnych modeli. W pomieszczeniach biurowych montuje się głównie wentylatory ścienno-sufitowe, mają małą wydajność.
Klimatyzatory są rozwiązaniem coraz częściej stosowanym w biurach, ponieważ posiadają funkcję chłodzenia i ogrzewania, lecz nie zapewniają wymiany powietrza – nie odprowadzają zużytego powietrza ani nie doprowadzają świeżego.
Wentylacja z rekuperacją zapewnia stałą wymianę zużytego powietrza na świeże, które, zanim zostanie wprowadzone do wnętrz, jest oczyszczane przez filtry oraz ocieplane. Wentylacja z rekuperacją jest więc znacznie lepsza od zwykłej wentylacji, która nie posiada tych funkcji.
W instalacjach wentylacyjnych z rekuperacją następuje pobór zimnego powietrza z zewnątrz przy jednoczesnym wydalaniu zużytego powietrza. Podczas tej wymiany świeże powietrze kierowane jest przez filtry, w których oczyszczane jest ze wszystkich zanieczyszczeń oraz następuje odzysk ciepła ze zużytego powietrza. Świeże, oczyszczone i ocieplone powietrze jest kierowane do wewnątrz.
W większości nowoczesnych biur stosowana jest wentylacja z rekuperacją. Dzięki niej utrzymany jest komfort cieplny w pomieszczeniach biurowych. Poprzez rekuperację następuje szybsza wymiana powietrza oraz usuwany jest nadmiar wilgoci, który może negatywnie wpływać na zdrowie pracowników. Dużą zaletą wentylacji z rekuperacją jest czyste powietrze wolne od wirusów, roztoczy, bakterii i grzybów.
>> Zobacz też: Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – jak działa?
Wentylację z rekuperacją można zautomatyzować poprzez montaż czujników temperatury oraz wilgotności powietrza. Dzięki temu za pomocą smartfona lub komputera można ustawić pożądaną wilgotność i temperaturę powietrza.