W Warszawie, na kamienicy przy ulicy Próżnej pojawił się nowy mural Tytusa Brzozowskiego. Malowidło jest przypomnieniem o losach i historii mieszkającej tu niegdyś społeczności żydowskiej.
Przedwojenna zabudowa przy ulicy Próżnej jest jedną z nielicznych, które ocalały. Jej mury upamiętniają dawne czasy, kiedy ulica zamieszkiwana była przez społeczność żydowską. Znajdowały się przy niej liczne sklepy i warsztaty, należące do mieszkańców domów przy ulicy Próżnej. Stworzony przez Tytusa Brzozowskiego mural doskonale oddaje przedwojenny charakter miejsca, które kiedyś tętniło życiem i było domem dla wielu.
Jedna część muralu przedstawia budynki dawnej dzielnicy żydowskiej, których nie znajdziemy już w Warszawie – Wielką Synagogę nad Tłomackiem, pasaż Simonsa oraz charakterystyczne kamienice czynszowe, sklep i warsztaty. Dolna część malowidła pokazuje nadal czas obecne elementy dzielnicy – drzewa parku Krasińskich, wieżę kościoła św. Augustyna, synagogę Nożyków, kościół Wszystkich Świętych z placu Grzybowskiego oraz „Grubą Kaśkę” nad Tłomackiem.
Całość ma nostalgiczny wyraz – na nieistniejące już budynki i obraz tętniącej życiem ulicy spoglądają współcześni mieszkańcy Warszawy, a całość przedstawiona jest na murach, które upamiętniają tamte czasy. To jedno z tych miejsc, w których wyraźnie poczuć można historycznego ducha Warszawy.
Nowy mural znajduje się na tyłach kamienicy przy ulicy Próżnej. Aby go obejrzeć musimy wejść w pas zielenie pomiędzy ulicą Próżną i Królewską.
Źródło: Bryla.pl